Святитель Миколай Сербський. На запитання про те, що було до Христа

В продовження передріздвяних публікацій на нашому сайті місіонерських листів святителя Миколая Сербського, присвячених темі Христового народження, представляємо увазі читачів

лист, у якому святитель пояснює як правильно міркувати про те, що було до моменту втілення Ісуса Христа.

Лист 115
рантьє Момчило Н., на запитання про те, що було до Христа

Хоча Ви й християнин, Ви запитуєте: “Якщо люди говорять про Христа як про центр і вісь людської історії, то що ж було у світі до різдва Христового?”. Я бачу, що Ви людина духовна і начитана, і впевнений, що, коли Ви більш серйозно вивчите науку віри Христової, Вам все стане зрозумілим.

Вам стане зрозуміло, що й до Христа був Христос. І в кінці часів буде Христос. Це значить: до явлення Слова Божого, Мудрості Божої, вічного Логосу, у плоті людській, з особистою місією на землі було те ж Слово Боже, Премудрість Божа, той же вічний Логос Божественної Трійці, не явлений у плоті, але невпинно діючий через вибраних слуг Своїх – пророків, праведників, прозірливців і мудреців. Всі вони називали себе слугами, рабами Божими. А Христос не раб, а Син. Не воїн Царя, а Цар. Не предтеча, а Месія.

Ви, звичайно, бачили яку-небудь п’єсу, у якій головний герой з’являється не відразу, а через деякий час. Але всі персонажі на сцені чекають його, говорять про нього, і все, що відбувається, передвіщає його появу. Так і у величезному театрі світу: всі чекали й усе передвіщало величного Месію, головного Героя. Пророк так і називає Його, говорячи: і вийде Господь, як герой. І пророцтво збулося. Бо велич п’єси Христової вічна й безмежна.

Прочитайте притчу про злих виноградарів (див.: Мт. 21: 33). Вона Вам все пояснить краще, ніж я, смертний. І послухайте свідчення Господа про Себе Самого: істинно, істинно кажу вам: перше, ніж був Авраам, Я є (Йн. 8: 58), а Авраам народився на кілька тисячоліть раніше за Нього. Ще одне свідчення з вуст Христових. Коли євреї запитали Його: хто ж Ти? — Ісус сказав їм: від початку Сущий (Йн. 8: 25), — так називає Його й четвертий євангеліст, говорячи: На початку було Слово.

Нарешті, в апокаліптичному пророцтві Йоана Господь Сам про Себе говорить із небес: Я є Альфа й Омега, початок і кінець, Що є й був і гряде, Вседержитель Перший і Останній, і живий; і був мертвий, і ось, живий повік, амінь (порівн.: Откр. 1: 8, 17–18).

Отже, Ви бачите, що раніше Христа був Христос і після Христа буде Христос. А про те, що наприкінці світу Він прийде в силі й славі великій, читайте у святому Євангелії й Апокаліпсисі. Прийде Він знову, щоб завершити цю всесвітню п’єсу, що Сам колись почав. Скажете, таємниця ця велика. А хіба маленький метелик не велика таємниця? Яка ж таємниця його Творця?..

Мир Вам і радість від Христа Господа.

Pоздрукувати матеріал