Слово Святійшого Патріарха Філарета в день пам'яті священномученика Макарія, митрополита Київського, Галицького і всієї Русі

Преосвященні архіпастирі!
Всечесні отці!
Дорогі браття і сестри!

Вітаю Вас із нашим київським святом - днем пам'яті святого священномученика Макарія, митрополита Київського і всієї Руси.

Святий священномученик Макарій жив також у складний час, коли на наших землях теж гуляли окупанти – татари. І керувати Церквою в той час було важко, тим більше із Заходу насувалася унія. І тому священномученику Макарію доводилося з одного боку утверджувати Православ’я у своїй пастві, а з іншого – турбуватися про свою паству, яка знаходилася в тяжких умовах.

І як він в цих умовах служив Богові? Він виконував ревно свої обов’язки. Настільки ревно виконував свої обов’язки, що не побоявся смерті і йшов до Києва, до свого престольного граду, на свою кафедру Київську, щоби тут підтримати свою паству. Але не дійшов, бо татари вбили. Зате він сьогодні спочиває своїми мощами в кафедральному соборі міста Києва.

Святитель Макарій був суворим святителем. Суворим до гріхів, а гріхи в часи всякої небезпеки найбільше розповсюджуються. І він був тією палицею Христовою, яка утримувала і єпископів, і священиків у нормах архіпастирського і пастирського служіння. Тому він для нас не тільки молитовник перед Богом, а й приклад того, як в тяжких умовах треба служити Богові. Насамперед Богові, а не своїм власним інтересам, своєму добробуту. А оскільки він служив Богові, то Господь і прославив його, прославив так, що мощі його нетлінними зберіг, чудеса через нього звершуються, а головне - він стоїть перед престолом Божим і молиться за свою паству.

Тому будемо дякувати Богові, що Господь посилає нам таких святителів, пам’ять про них і про їхні діла ніколи не загине до другого пришестя Господнього. І кому важко, і хто не знає, як у житті чинити, дивіться на священномученика Макарія. Це, насамперед, стосується нас, архієреїв. Як треба служити? Ось так треба, як він служив! Якщо будемо так служити, як він служив, то Господь і нас прославить у Царстві Небесному, а якщо не будемо йому вподібнюватися, то будемо не пастирями, як Господь Ісус Христос про це каже: а наймит тікає, бо він наймит і не турбується про овець. А Я – Господь про Себе говорить – Пастир добрий. Пастир добрий душу свою покладає за овець. І священномученик виконав в точності слова Ісуса Христа, бо поклав душу свою за паству свою. Тому це для нас приклад, якому ми повинні вподібнюватися.

Богові ж нашому слава на віки віків!

(слово виголошене після Божественної Літургії в кафедральному Свято-Володимирському соборі м. Києва в день пам'яті священномученика Макарія, митрополита Київського, Галицького і всієї Русі, 14 травня 2015 року Божого)
Прес-служба Львівсько-Сокальської єпархії
Pоздрукувати матеріал