Журнали засідання Священного Синоду Української Православної Церкви Київського Патріархату від 15 грудня 2015 року

ЖУРНАЛ № 37СЛУХАЛИ:

Повідомлення Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета про поїздку до США (6-10 листопада 2015 р.)

ДОВІДКА:

З 6 по 10 листопада 2015 р. Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет перебував із візитом у Сполучених Штатах Америки. Його супроводжував перший проректор Київської православної богословської академії протоієрей Олександр Трофимлюк.

6 листопада 2015 р. патріаршу делегацію в міжнародному аеропорту м. Вашингтон зустріли: голова управи парафії святого апостола Андрія Первозванного м. Блумінгдейл (штат Іллінойс) Іван Яресько і клірик цієї парафії священик Михайло Лещишин, а також настоятель Свято-Троїцького храму міста Норт-Роялтон протоієрей Роман Загурський.

7 листопада 2015 р. у великій залі готелю HYATT міста Вашингтона відбулося урочисте відзначення 20-ліття інтронізації на першосвятительському престолі Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета.

Організатором і ведучим заходу був голова управи парафії святого апостола Андрія Первозванного м. Блумінгдейла Іван Яресько.

Від усього духовенства Вікаріату УПЦ Київського Патріархату в США і Канаді Святійшого владику привітав настоятель Свято-Троїцького храму міста Норт-Роялтон протоієрей Роман Загурський.

На святкуванні були присутні понад 200 гостей. Українського Патріарха, зокрема, привітали Надзвичайний і Повноважний посол України в США Валерій Чалий, заступник голови Адміністрації Президента України Ростислав Павленко, президент Світового конгресу українців Євген Чолій, президент фундації «США – Україна» Надія Мак-Коннел, Віце-прем'єр-міністр України (2007 – 2010) Іван Васюник, голова Української Всесвітньої координаційної ради Михайло Ратушний, духовенство та представники української громадськості.

Про роль Його Святості в утвердженні Київського Патріархату розповів присутнім п. Іван Яресько.

Завершилися урочистості промовою Патріарха та спільним співом "Многоліття".

7 листопада після обіду в американській столиці місті Вашингтоні було урочисто відкрито меморіал жертвам Голодомору в Україні.

Дозвіл на встановлення пам’ятника Конгрес США дав ще в 2005 році, а президент Джордж Буш підписав відповідний закон у жовтні 2006 року. Землю неподалік будинку американського Конгресу (Капітолію) і центрального вокзалу у 2008 році освятив Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет.

За спорудження пам’ятника відповідав Український уряд та Український комітет пам’яті Голодомору в США. Після проведення відповідного міжнародного конкурсу із більше ніж 40 робіт журі вибрало проект пам’ятника «Поле пшениці» Лариси Курилас.

Сам пам’ятник символічний – це стіна, на якій росте пшениця. Вона росте буйно, і раптом її немає – вона переходить в небуття.

На пам'ятнику також міститься напис "Голодомор 1932-1933. У пам’ять про мільйони невинних жертв штучного голоду в Україні, спланованого та вчиненого сталінським тоталітарним режимом".

У відкритті меморіалу взяли участь тисячі українців Діаспори – мабуть вперше з часу відкриття пам’ятника Тарасу Шевченку столиця США побачила таке велелюдне українське зібрання. Серед почесних гостей також були дружина Президента України Марина Порошенко, посол України у Сполучених Штатах Америки Валерій Чалий, заступник голови Адміністрації Президента України Ростислав Павленко, керівник Інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович, сенатори, конгресмени, дипломати, представники державних і неурядових організацій Сполучених Штатів Америки й України, свідки Голодомору та інші.

Українські Церкви на Батьківщині та у Діаспорі представляли Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет, Верховний Архієпископ УГКЦ Святослав Шевчук, Предстоятель УПЦ в США митрополит Антоній (Щерба), єпископ УПЦ в США Даниїл (Зелінський), митрополит Філадельфійський УГКЦ Стефан (Сорока), численне православне і греко-католицьке духовенство.

Учасники заходу мали можливість побачити відеозвернення Президента України Петра Порошенка з нагоди відкриття меморіалу.

Після офіційних промов Патріарх Філарет та зазначені ієрархи і духовенство, в тому числі протоієрей Олександр Трофимлюк, звершили панахиду, піднесли молитви за безневинно загиблими жертвами Голодомору-геноциду та освятили пам’ятник.

Того ж дня ввечері Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет на запрошення Надзвичайного і Повноважного Посла України в Сполучених Штатах Америки Валерія Чалого відвідав Посольство України в США.

З нагоди відкриття меморіалу жертвам Голодомору в Україні у місті Вашингтоні Посольством було організовано урочисте прийняття для членів української делегації.

На офіційному заході Святійший Владика мав можливість поспілкуватися і поділитися своїми думками з дружиною Президента України Мариною Порошенко, заступником голови Адміністрації Президента України Ростиславом Павленком, Верховним Архієпископом УГКЦ Святославом Шевчуком, єпископом УПЦ в США Даниїлом (Зелінським), численними громадськими діячами.

Патріарха Філарета супроводжували перший проректор КПБА протоієрей Олександр Трофимлюк, голова управи собору св. Андрія Первозваного м. Блумінгдейл Іван Яресько з дружиною, настоятель Свято-Троїцького храму міста Норт-Роялтон протоієрей Роман Загурський та клірик Свято-Андріївського собору м. Блумінгдейл священик Михайло Лещишин з дружиною.

8 листопада 2015 р. Патріарх відвідав пам’ятний концерт для вшанування жертв Голодомору, що відбувся в концертному залі Університету імені Джорджа Вашингтона.

Мистецький захід був організований Крайовим комітетом США з визнання Голодомору 1932 - 1933 рр. геноцидом українського народу.

Програма складалася з двох відділів. Перший відділ був повністю наповнений творами, написаними в пам’ять жертв Голодомору. Сюди увійшла хореографічна постановка "Ніколи не забудемо", яку виконав український танцювальний ансамбль "Громовиця", пісні «Мамо, я скоро помру» та "Безмежнеє поле" у виконанні солістів Марти Залізняк-Держко та Олега Чмиря, виступи молодіжного ансамблю бандуристів "Кобзарська Січ» та хору «Думка".

У другому відділі присутні могли почути чудовий спів Хору українських бандуристів, композицію скрипки та фортепіано "Дотик ангела", яку виконали Соломія Івахів та Ангеліна Гаделія.

Наприкінці концерту зведений із усіх учасників хор виконав пісню "Краю мій" та духовний гімн "Боже, Великий, Єдиний".

9 листопада 2015 р. зранку відбулося покладання квітів релігійними лідерами України до меморіалу Голодомору в Україні, освяченого у Вашингтоні напередодні.

У церемонії взяли участь Предстоятель УПЦ Київського Патріархату Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет, Верховний Архієпископ УГКЦ Святослав Шевчук, Головний рабин Києва і України Яков Дов Блайх, митрополит УГКЦ в США Степан Сорока, перший проректор КПБА протоієрей Олександр Трофимлюк та настоятель Свято-Троїцького храму м. Норт Роялтон протоієрей Роман Загурський.

Після цього в комплексі Білого дому відбулася зустріч Предстоятеля УПЦ Київського Патріархату Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета, глави УГКЦ Верховного Архієпископа Києво-Галицького Святослава Шевчука та Головного рабина Києва і України Якова Дов Блайха з представниками Адміністрації Президента США.

На зустрічі від Президента Сполучених Штатів Америки були присутні: від Ради національної безпеки – спеціальний помічник Президента та старший директор з Європейських справ доктор Чарльз Купчан, директор по Україні Ерік Сіарамелла, директор з глобальної взаємодії Лора Шульц; від Управління з конфесійних питань та сусідства й партнерства – спеціальний помічник Президента з конфесійних питань та сусідства й партнерства Мелісса Роджерс; від Держдепартаменту США – радник з питань політики в Європі і Євразії в Бюро секретаря віросповідання і глобальних питань Дженніфер Вістренд.

Релігійні лідери передали лист членів Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій – УПЦ КП, УГКЦ, РКЦ в Україні, протестантських Церков (ВСОЄХБ, ЦХВЄУ, УХЄЦ, УЛЦ), а накож ДУМУ і ОІРОУ – Президенту США Бараку Обамі з проханням посилити гуманітарну допомогу Україні загалом та сприяння у доставці вже зібраної допомоги у рамках виконання програм "Партнерство заради миру" та "Державної програми партнерства Національної Гвардії".

Під час всебічної дискусії були обговорені питання подальшої підтримки України та зміцнення таким чином демократії та свободи в Європі й світі.

Святійшого Владику супроводжували перший проректор КПБА протоієрей Олександр Трофимлюк і голова управи собору св. Андрія Первозваного м. Блумінгдейл Іван Яресько.

Після завершення візиту до Білого дому Святійший Патріарх Філарет, Верховний архієпископ УГКЦ Святослав Шевчук та Головний рабин України Яков Дов Блайх у Національному прес-клубі США презентували результати переговорів з радниками Президента Сполучених Штатів Америки. Прес-конференція була організована Фундацією США-Україна.

Після промов учасників зустрічі релігійні діячі відповіли на численні запитання представників мас-медіа.

Того ж дня Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет відвідав Фундацію США–Україна на запрошення її президента пані Надії Мак-Коннел.

Фундація багато років поспіль допомагає Україні у налагодженні зв’язків із представниками державної влади Сполучених Штатів Америки. Зокрема за останні місяці фундацією було організовано багато важливих заходів. Це, передовсім, форум на підтримку України, що у вересні 2015 р. відбувся у приміщенні Капітолію за участі сенаторів, конгресменів та керівників громадських організацій США з одного боку та міністрів, народних депутатів, представників громадськості України з іншого. З ініціативи та за підтримки п. Надії було здійснено зустріч релігійних діячів України з представниками Адміністрації Президента і Уряду США.

Під час візиту до Фундації Предстоятель Київського Патріархату подякував Надії Мак-Коннел за надзвичайно важливу допомогу Українській державі та українському народові.

УХВАЛИЛИ:

1. Взявши до відома інформацію про третій протягом 2015 р. візит до США, подякувати Патріарху Київському і всієї Руси-України Філарету та протоієрею Олександру Трофимлюку за понесені труди.

2. Подякувати голові управи парафії святого апостола Андрія Первозванного м. Блумінгдейл (штат Іллінойс) Івану Яреську та Президенту Фундації США-Україна Надії Мак-Коннел, Посольству України в США за організацію та проведення заходів візиту.

3. Висловити задоволення з приводу спільної участі Предстоятелів та ієрархів Українських Церков на Батьківщині та в Діаспорі в урочистому відкритті у м. Вашингтоні Меморіалу жертвам Голодомору-Геноциду 1932-33 рр., піднесення ними заупокійної молитви.


ЖУРНАЛ №38


СЛУХАЛИ:

Повідомлення Преосвященного Євстратія, архієпископа Чернігівського і Ніжинського, представника Київського Патріархату при Європейських інституціях, про участь у заходах в м. Брюссель, Королівство Бельгія, присвячених вшануванню пам’яті жертв Голодомору-Геноциду 1932-33 рр.

ДОВІДКА:

З благословення Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета з 28 листопада по 2 грудня 2015 р. архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій перебував у м. Брюссель, Королівство Бельгія.

На запрошення настоятеля Душпастирства УГКЦ в Брюсселі священика Олега Зимака архієпископ Євстратій був присутній та взяв участь у заходах, присвячених вшануванню пам’яті жертв Голодомору-Геноциду 1932-33 рр. в Україні.

29 листопада 2015 р., в неділю, в кафедральному соборі святих Михаїла і Гудули римсько-католицької єпархії Брюсселю єпископ єпархії УГКЦ у Франції, Швейцарії та країнах Бенілюкс Борис Гудзяк у співслужінні Папського нунція (посла) у Королівстві Бельгія архієпископа Джачінто Берлоко і духовенства УГКЦ звершив заупокійну літургію з піднесенням молитов за жертв Голодомору в Україні. На літургії були присутні архієпископ Євстратій та архієпископ УАПЦ Ігор (Ісіченко).

Після літургії серед інших архієпископ Євстратій звернувся до присутніх зі словом.

Далі єпископ УГКЦ Борис Гудзяк, архієпископ Євстратій, Папський нунцій архієпископ РКЦ Джачінто Берлоко та архієпископ УАПЦ Ігор (Ісіченко) разом з духовенством спільно звершили панахиду за упокій жертв Великого Голоду.

Завершилися заходи спільним освяченням автомобілю швидкої допомоги, придбаного Душпастирством УГКЦ для потреб Збройних сил України.

Під час поминальних заходів собор свв.. Михаїла і Гудули був наповнений представниками української громади з Брюсселю та інших міст Бельгії. Українську державу представляли дипломати Посольства в Королівстві Бельгія та Місій при ЄС і при НАТО.

Окрім участі в поминальних заходах архієпископ Євстратій 30 листопада – 1 грудня провів ряд зустрічей з офіційними представниками інституцій ЄС, депутатами Європейського Парламенту, взяв участь у низці заходів, присвячених Україні, зокрема у парламентських слуханнях з питань скасування візового режиму та з питання порушення російською окупаційною владою прав людини у Криму. Також на запрошення голови групи парламентської співпраці з Україною пана Андрея Плєнковіча архієпископ Євстратій взяв участь в святковому обіді на честь Архієпископа Верхбосанського РКЦ кардинала Вінко Пуліча та супроводжуючих його осіб.

УХВАЛИЛИ:

1. Повідомлення взяти до відома, подякувавши єпископу УГКЦ Борису Гудзяку та настоятелю Душпастирсьва УГКЦ в Брюсселі священику Олегу Зимаку за запрошення представника Київського Патріархату до участі в заходах пам’яті жертв Голодомору-Геноциду, які відбулися у Брюсселі 29 листопада 2015 р.

2. Подякувати Місії України при ЄС і Європейській народній партії за допомогу в організації та проведенні заходів візиту представника Київського Патріархату при Європейських інституціях.


ЖУРНАЛ №39


СЛУХАЛИ:

Повідомлення Преосвященного Євстратія, архієпископа Чернігівського і Ніжинського, представника Київського Патріархату при Європейських інституціях, про участь у 18-му щорічному діалозі Групи Європейської народної партії у Європейському Парламенті з Церквами і релігійними інституціями на тему "Міграція: Відповідь на насильницьке переселення" (м. Прага, Чеська Республіка).

ДОВІДКА:

На запрошення Групи Європейської народної партії у Європейському Парламенті, з благословення Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета, 11-13 грудня 2015 р. в м. Прага архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій взяв участь у 18-му щорічному діалозі Групи Європейської народної партії у Європейському Парламенті з Церквами і релігійними інституціями на тему "Міграція: Відповідь на насильницьке переселення".

Протягом двох днів зустрічі у її заходах взяли участь: голова Групи ЄНП у ЄП Манфрид Вебер, члени Європейської Комісії – єврокомісари з питань освіти, культури, молоді та спорту Тібор Наврачіч і з питань гуманітарної допомоги та кризового менеджменту Хрістос Стіліанідіс, Архієпископ Празький РКЦ кардинал Домінік Дука, депутати Європейського Парламенту, представники християнських, мусульманських та юдейських організацій, в тому числі відповідальних за гуманітарну допомогу і допомогу мігрантам.

Під час зустрічі розглядалися питання причин та наслідків викликаної насиллям міграції з країн Близького Сходу, зокрема з Сирії та Іраку, до ЄС; міграції, викликаної російською агресією проти України; питання інтеграції мігрантів у суспільства їхнього нового місця проживання, причин та наслідків релігійних переслідувань на територіях, контрольованих терористичною групою "Ісламська держава". Серед інших учасників з доповіддю на пленарному засіданні конференції виступив архієпископ Євстратій (Зоря).

УХВАЛИЛИ:

Повідомлення взяти до відома, подякувавши Європейській народній партії за запрошення представника Київського Патріархату до участі в ній.

Висловити сподівання на розширення співпраці між Київським Патріархатом та європейськими релігійними і світськими інституціями у питаннях допомоги вимушеним мігрантам, захисту від релігійних переслідувань, подолання викликів насилля і терору, обумовлених релігійним фанатизмом і екстремізмом.


ЖУРНАЛ №40


МАЛИ МІРКУВАННЯ:

Про участь єпископату і духовенства Української Православної Церкви Київського Патріархату в роботі органів місцевого самоврядування.

ДОВІДКА:

У 2015 р. в Україні відбулися вибори до органів місцевого самоврядування. У зв’язку з їхнім перебігом та підсумками вбачається за необхідне надати додаткове роз’яснення щодо питання участі архієреїв та духовенства Української Православної Церкви Київського Патріархату в органах місцевого самоврядування.

УХВАЛИЛИ:

1. Враховуючи попередній в цілому позитивний досвід участі архієреїв і духовенства УПЦ Київського Патріархату в роботі місцевих рад (сільських, селищних, міських, районних та обласних) благословити за канонічною ікономією і надалі архієреям та духовенству, де це вбачається доцільним, балотуватися до місцевих рад та брати участь у їхній роботі в якості депутатів. Разом з тим відзначити, що в цілому священнослужителям краще утримуватися від балотування до місцевих рад і погоджуватися на це належить лише за наявності особливої пастирської доцільності та за наполяганням місцевої територіальної громади.

2. У кожному конкретному випадку до початку виборчого процесу клірики повинні отримувати письмове благословення на висунення своєї кандидатури на депутата місцевої ради: архієреї – від Патріарха Київського і всієї Руси-України, священики та диякони – від свого єпархіального архієрея. Без отримання такого письмового благословення висування кліриками своєї кандидатури забороняється.

3. Участь кліриків у виборчому процесі не повинна порушувати моральних норм та Законів України. Зокрема категорично забороняється використовувати храм та його територію для проведення передвиборчої агітації. Священнослужителі зобов’язані пам’ятати, що є пастирями для віруючих різних політичних переконань, а тому не мають права в будь-якій формі нав’язувати пастві підтримку конкретної політичної партії, протиставляючи її іншим партіям. Тому клірикам категорично забороняється бути членами будь-якої політичної партії. Порушення цих норм має наслідком відкликання письмового благословення на балотування та канонічні покарання.

4. Будучи обраними до місцевої ради клірики повинні неухильно пам’ятати, що представляють в ній свою територіальну громаду і всіх її виборців, а не конкретну політичну силу, яка надавала їм підтримку під час виборів чи до фракції якої вони входять у місцевій раді.

5. Згода Священного Синоду на дозвіл клірикам обиратися до органів місцевого самоврядування – місцевих рад – обумовлюється тим, що згідно до Законів України участь у роботі цих рад у якості депутатів відбувається на громадських засадах, без прийняття на постійну роботу.

6. Відповідно до Апостольських правил 6, 81 та інших правил священнослужителям забороняється обиратися чи приймати призначення на посади, в тому числі в органах місцевої влади і місцевого самоврядування, якщо здійснення повноважень на цих посадах пов’язане з прийняттям на постійну роботу. 81 Апостольське правило зазначає: "Сказано нами, що не належить єпископу, або пресвітеру віддаватися народному управлінню, але без упущення бути при справах церковних. Тому або нехай буде переконаний цього не робити, або нехай буде вивержений. Бо ніхто не може двом господарям служити, за Господньою заповіддю" (Мф.6:24).

У зв’язку з цим священнослужителям повністю забороняється висувати свої кандидатури і обиратися на посади сільського, селищного, міського голови, а також погоджуватися на обрання чи призначення на посади в місцевих чи державних органах влади, де передбачене прийняття на постійну роботу. З цієї ж причини клірикам забороняється висувати свої кандидатури та обиратися до Верховної Ради України.

7. У разі, якщо клірик, забувши про канонічні правила, був обраний на посади сільського, селищного, міського голови або набув інші посади, зазначені у п. 6, йому належить якнайшвидше подати заяву про складання набутих за підсумками виборів чи призначення повноважень. Якщо такий клірик відмовляється складати повноваження, то він має бути звільнений за штат. Поновлення у штаті можливе лише після складання відповідних світських владних повноважень.


ЖУРНАЛ №41


МАЛИ МІРКУВАНЯ:

Про внесення до законодавства Україні понять «сексуальна орієнтація, гендерна ідентичність» та спроби виключити з Конституції України визначення шлюбу як союзу чоловіка і жінки.

ДОВІДКА

У листопаді 2015 р. Верховною Радою України без розгляду альтернативного законопроекту та без дотримання інших звичайних у демократичному суспільстві процедур було внесено зміни до Кодексу законів про працю, внаслідок чого в юридичне поле України безпідставно були додані ідеологічно обґрунтовані терміни "сексуальна орієнтація" та "гендерна ідентичність". В процесі розгляду в парламенті перебуває проект Трудового кодексу, який має замінити Кодекс законів про працю, серед правок до якого також пропонується внести зазначені ідеологічні, юридично не визначені терміни.

Окрім цього в проекті змін до Конституції України, який опрацьовується Конституційною комісією, пропонується виключити визначення шлюбу як союзу чоловіка і жінки, виключити юридичне згадування про захист суспільної моралі, натомість додати ідеологічно обґрунтовані терміни "сексуальна орієнтація" та "гендерна ідентичність". Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій висловила протест проти цих пропозицій як у зверненні до Конституційної комісії, так і в листах до представників гілок державної влади.

7 листопада 2015 р. Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет зробив заяву, в якій запропонував викласти норму про заборону дискримінації в трудових відносинах у наступному вигляді: замість слів "сексуальної орієнтації, гендерної ідентичності" написати "ставлення до статевих відносин". Ця пропозиція знайшла підтримку Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій, а також низки депутатів Верховної Ради України, які на її основі подали відповідний законопроект.

В цілому ставлення Української Православної Церкви Київського Патріархату до питань сексуальної орієнтації та новітніх гендерних теорій викладене у Декларації Помісного Собору (прийнята на засіданні 27 червня 2013 р.) "Про негативне ставлення до гріха содомії (гомосексуалізму), його пропаганди у суспільстві і так званих одностатевих шлюбів".

Аналогічну позицію займають і всі традиційні Церкви та релігійні організації України, що засвідчується Декларацією Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій "Про негативне ставлення до явища гомосексуалізму та спроб легалізації так званих одностатевих шлюбів (реєстрації одностатевих партнерств)" (ухвалена 15 травня 2007 р.).

УХВАЛИЛИ:

1. Схвалити і підтримати позицію Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета, викладену в його заяві від 7 листопада 2015 р. "Щодо заборони у Трудовому кодексі дискримінації за будь-якими ознаками".

2. Під час підготовки та ухвалення нового Трудового кодексу підтримати наполягання на включенні в нього заборони дискримінації за ознакою ставлення до статевих відносин – замість ідеологічно обґрунтованих, юридично невизначених понять "сексуальна орієнтація, гендерна ідентичність".

3. Наполягати на збереженні в Конституції України визначення шлюбу як союзу чоловіка і жінки, суспільної моралі як сфери, яка підлягає законодавчому захисту, а також недопущенні включення в Основний Закон ідеологічно обґрунтованих, юридично невизначених понять "сексуальна орієнтація, гендерна ідентичність".

4. Засвідчити незмінність позиції Церкви, викладеної у Декларації Помісного Собору: "Нагадуємо всім, а особливо законодавцям, про засудження Богом Содому і Гоморри на зруйнування, а також про анафему (відлучення від Церкви), якій апостол Павло піддав коринфського кровозмісника – чоловіка, що взяв собі мачуху за дружину (див. 1 Кор., розд. 5).

Тому на підставі Священного Писання і Священного Передання, канонів Церкви засвідчуємо: кожен православний християнин, який публічно підтримує та схвалює "узаконення" содомського гріха, підпадає під прокляття Содому і під анафему апостола Павла та відлучає себе від Церкви, доки не покається.

Тому Церква виступає категорично проти законодавчого встановлення у нашій державі одностатевих шлюбів чи реєстрованих одностатевих партнерств, проти схвалення пропаганди одностатевої сексуальності, в тому числі через проведення так званих "парадів гордості" та інших подібних нововведень.

Ми не виступаємо за дискримінацію осіб, які вважають себе гомосексуалістами, але ми категорично проти того, щоб гомосексуальний спосіб життя й поведінка трактувалися як природні, нормальні й корисні для суспільства та особистості. Ми проти того, щоб содомія пропагувалася як варіант норми статевого життя і щоб держава заохочувала своїх громадян до одностатевих сексуальних стосунків".


ЖУРНАЛ №42


СЛУХАЛИ:

Повідомлення Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета про святкування ювілеїв 1000-ліття упокоєння святого рівноапостольного князя Володимира Великого, Хрестителя Руси-України, 1000-ліття мученицької кончини його синів святих князів страстотерпців Бориса і Гліба та 900-ліття перенесення їхніх святих мощей.

ДОВІДКА:

Згідно рішення Священного Синоду в 2015 р. в Україні та Діаспорі відбулася низка загальноцерковних та єпархіальних заходів з відзначення ювілеїв 1000-ліття упокоєння святого рівноапостольного князя Володимира Великого, Хрестителя Руси-України, 1000-ліття мученицької кончини його синів святих князів страстотерпців Бориса і Гліба та 900-ліття перенесення їхніх святих мощей.

Зокрема була проведена 13 травня 2015 р. у Актовій залі Київської православної богословської академії наукова конференція "Святий рівноапостольний Володимир – творець Української держави", присвячена ювілейним датам, і був випущений до неї науковий збірник.

Того ж дня ввечері у Володимирському кафедральному патріаршому соборі було звершене Всенічне бдіння з нагоди вшанування священномученика Макарія, митрополита Київського, Галицького і всієї Руси, а наступного дня, 14 травня там же відбулася урочиста Літургія i молебен перед мощами святителя.

14 травня ввечері у Володимирському соборі на честь свята і ювілею 900-ліття перенесення мощей страстотерпців князів Бориса і Гліба відбулося Всенічне бдіння, а 15 травня ранку – патріарша Божественна літургія.

27 липня 2015 р. з нагоди свята св. Володимира і Хрещення Руси-України у Володимирському патріаршому кафедральному соборі було звершене Всенічне бдіння, а 28 липня – Божественна літургія, багатолюдний хресний хід і молебень біля пам’ятника св. Володимиру.

Того ж дня ввечері делегація Київського Патріархату взяла участь в урочистому засіданні Всеукраїнської Ради Церков та релігійних організацій України з нагоди Дня Хрещення Руси-України, яке відбулося на Володимирській гірці у присутності Президента України, державних та громадських діячів, а також представників Вселенського Патріарха – Предстоятеля УПЦ в Канаді Митрополита Юрія (Каліщука) та Предстоятеля УПЦ в США Митрополита Антонія (Щерби) і супроводжуючих їх ієрархів. Державні урочистості завершилися вночі концертом на Михайлівській площі.

З нагоди ювілею Святійший Патріарх звернувся до повноти Церкви з Посланням.

УХВАЛИЛИ:

1. Повідомлення взяти до відома, відзначивши високий рівень проведених урочистих заходів.

2. Висловити подяку Преосвященному Епіфанію, патріаршому наміснику, митрополиту Переяслав-Хмельницькому і Білоцерківському, голові організаційного комітету, членам комітету і всім, хто взяв участь у організації та проведенні ювілейних урочистостей, за понесені труди.


ЖУРНАЛ №43


СЛУХАЛИ:

Повідомлення Преосвященного Епіфанія, митрополита Переяслав-Хмельницького і Білоцерківського, ректора Київської православної богословської академії, про відзначення ювілею 400-ліття Києво-Могилянської Академії.

ДОВІДКА:

Згідно рішення Священного Синоду в 2015 р. були проведені заходи з відзначення 400-ліття заснування Києво-Могилянської Академії, спадкоємицею богословської школи якої є Київська православна богословська академія ім. свт. Петра Могили.

16 липня 2015 р. в Актовій залі Київської православної богословської академії відбулася урочиста презентація ювілейного видання – книги "AXIOS: таїнство людської природи".

9 жовтня 2015 р., в Актовий день Академії, відбулося урочисте Патріарше богослужіння в Академічному храмі св. ап. Іоана Богослова, яке завершилося хресним ходом. Далі урочистості продовжилися в Актовій залі, де були присутні та особисто привітали КПБА від органів державної влади – заступник Голови Верховної Ради України Оксана Іванівна Сироїд, віце-прем’єр міністр України – міністр культури України В’ячеслав Анатолійович Кириленко, міністр освіти і науки України Сергій Миронович Квіт, ректори та представники вищих навчальних закладів, інші почесні гості. Письмові вітання надійшли від Верховної Ради та Уряду України, а також від Київського міського голови. Було презентовано спеціальне ювілейне видання про історію та сьогодення Академії.

14 жовтня 2015 р. на урочистостях з нагоди ювілею, які відбулися в Національному університеті Києво-Могилянська Академія, Президент України в особі ректора Преосвященного митрополита Епіфанія публічно привітав з ювілеєм КПБА, як спадкоємицю богословської школи Могилянської академії.

17 листопада 2015 р. в Київській православній богословській академії за участю Предстоятеля Української Православної Церкви Київського Патріархату Святійшого Патріарха Філарета відбулася V Міжнародна наукова конференція "Православ’я в Україні", присвячена 400-літтю Київської академії, заснованої на базі Київської братської школи (1615 – 2015). Конференція проходила під патронатом Національної комісії України у справах ЮНЕСКО. Співорганізатором наукового заходу виступив Інститут української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України. На конференції був презентований двотомний науковий збірник, присвячений ювілею.

УХВАЛИЛИ:

1. Повідомлення взяти до відома, відзначивши високий рівень проведених урочистих заходів.

2. Висловити подяку Преосвященному Епіфанію, патріаршому наміснику, митрополиту Переяслав-Хмельницькому і Білоцерківському, голові організаційного комітету, членам комітету і всім, хто взяв участь у організації та проведенні ювілейних урочистостей, за понесені труди.

3. Висловити особливу радість з приводу того, що саме в ювілейний рік КПБА ім. свт. Петра Могили, завдяки наполегливій праці науково-педагогічного колективу Академії на чолі з ректором, стала першим в Україні богословським навчальним закладом, який пройшов державну акредитацію згідно нової редакції Закону "Про вищу освіту" та почав видавати випускникам дипломи про освіту державного зразка.


ЖУРНАЛ №44


МАЛИ МІРКУВАННЯ:

Про урочисте відзначення у травні 2016 р. ювілеїв 50-ліття перебування на Київській кафедрі та 20-ліття Патріаршого служіння Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета.

ДОВІДКА:

14 травня 2016 р. виповнюється 50 років від початку служіння Святійшого Патріарха Філарета на Київській архієрейській кафедрі. 22 жовтня 2015 р. також виповнилося 20 років від часу його інтронізації як Патріарха Київського і всієї Руси-України.

УХВАЛИЛИ:

1. З нагоди ювілеїв 50-ліття перебування на Київській кафедрі та 20-ліття Патріаршого служіння Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета провести в травні 2016 р. в м. Києві урочисті загальноцерковні заходи.

2. Для підготовки та проведення заходів утворити Організаційний комітет у складі:

– преосвященний Епіфаній, митрополит Переяслав-Хмельницький і Білоцерківський, Патріарший намісник, ректор КПБА – голова комітету;

– преосвященний Димитрій, митрополит Львівський і Сокальський, голова Інституту церковної історії;

– преосвященний Іларіон, архієпископ Рівненський і Острозький, голова УЗЦЗ;

– преосвященний Євстратій, архієпископ Чернігівський і Ніжинський, голова Інформаційного управління;

– преосвященний Агапіт, єпископ Вишгородський, керуючий справами Київської Патріархії;

– протоієрей Олександр Трофимлюк, перший проректор КПБА;

– протоієрей Віталій Клос, проректор з наукової роботи КПБА;

– Преловська Ірина Миколаївна, професор КПБА.

Доручити голові Організаційного комітету залучати до його роботи богословів, науковців, фахівців, державних та громадських діячів (за згодою).


ЖУРНАЛ №45


СЛУХАЛИ:

Повідомлення преосвященного Епіфанія, митрополита Переяслав-Хмельницького і Білоцерківського, про візит делегації УПЦ Київського Патріархату до м. Рига, Латвія, для участі у заходах з відкриття пам’ятника Т. Шевченку.

ДОВІДКА:

6 листопада 2015 р., у Ризі відбулося урочисте відкриття та освячення пам'ятника великому українському поетові Тарасу Шевченку.

Церемонія відкриття відбулася за участі прем'єр-міністрів України Арсенія Яценюка, Латвії Лаймдоти Страуюми, а також представників української діаспори.

Освячення звершив, з благословення Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета, митрополит Переяслав-Хмельницький і Білоцерківський Епіфаній у співслужінні архієпископа Рівненського і Острозького Іларіона та протоієрея Валерія Семанца.

Патріарший намісник привітав українську діаспору з визначною подією та побажав усім миру, любові та єдності.

Пам'ятник Шевченку в Ризі було відкрито за рахунок коштів української діаспори та меценатів.

УХВАЛИЛИ:

Повідомлення взяти до відома, подякувавши Посольству України в Латвійській Республіці за допомогу в організації та проведенні заходів візиту делегації УПЦ Київського Патріархату.


ЖУРНАЛ №46


СЛУХАЛИ:

Прохання преосвященного Митрофана, єпископа Харківського і Богодухівського, про внесення змін до статуту Харківської єпархії Української Православної Церкви Київського Патріархату у зв’язку зі зміною юридичної адреси єпархіального управління.

УХВАЛИЛИ:

У зв’язку зі зміною юридичної адреси єпархіального управління Харківської єпархії Української Православної Церкви Київського Патріархату внести та подати на реєстрацію у встановленому порядку відповідні зміни до Статуту вказаної єпархії, визначивши нову юридичну адресу єпархіального управління: вул. Семінарська, 4, м. Харків, 61014, Україна.


ЖУРНАЛ №47


СЛУХАЛИ:

Пропозицію Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета про призначення тимчасових членів Священного Синоду на 2016 рік.

УХВАЛИЛИ:

Призначити тимчасовими членами Священного Синоду на 2016 рік преосвященних:

1. Антонія, митрополита Хмельницького і Кам’янець-Подільського;

2. Михаїла, митрополита Луцького і Волинського;

3. Афанасія, єпископа Луганського і Старобільського.


ПАТРІАРХ КИЇВСЬКИЙ І ВСІЄЇ РУСИ-УКРАЇНИ ФІЛАРЕТ

МИТРОПОЛИТ ПЕРЕЯСЛАВ-ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ І БІЛОЦЕРКІВСЬКИЙ ЕПІФАНІЙ

МИТРОПОЛИТ ЛЬВІВСЬКИЙ І СОКАЛЬСЬКИЙ ДИМИТРІЙ

МИТРОПОЛИТ БІЛГОРОДСЬКИЙ І ОБОЯНСЬКИЙ ІОАСАФ

МИТРОПОЛИТ ЧЕРКАСЬКИЙ І ЧИГИРИНСЬКИЙ ІОАН

АРХІЄПИСКОП ДОНЕЦЬКИЙ І МАРІУПОЛЬСЬКИЙ СЕРГІЙ

АРХІЄПИСКОП РІВНЕНСЬКИЙ І ОСТРОЗЬКИЙ ІЛАРІОН

АРХІЄПИСКОП ЧЕРНІГІВСЬКИЙ І НІЖИНСЬКИЙ ЄВСТРАТІЙ

АРХІЄПИСКОП ДРОГОБИЦЬКИЙ І САМБІРСЬКИЙ ЯКІВ

АРХІЄПИСКОП СІМФЕРОПОЛЬСЬКИЙ І КРИМСЬКИЙ КЛИМЕНТ

ЄПИСКОП ОДЕСЬКИЙ І БАЛТСЬКИЙ МАРК


Переглядів: 1377

Pоздрукувати матеріал