Високопреосвященний митрополит Димитрій зустрівся з послом Канади з питань релігійних свобод Ендрю Беннеттом

10 жовтня 2014 року Високопреосвященний митрополит Львівський і Сокальський Димитрій провів зустріч із послом із питань релігійних свобод Королівства Канада Ендрю Беннеттом (Andrew Bennett). Зустріч відбувалася у приміщенні Львівського єпархіального управління.


Участь у зустрічі також узяли: працівник Управління з питань релігійних свобод уряду Канади Майкл Сабо (Michael Szabo), працівник посольства Канади в Україні перекладач Ірина Лаврів, прес-секретар єпархії Лука Карпюк.

Після взаємного обміну вітаннями зустріч продовжилася у форматі невимушеної бесіди.

Пан Беннетт найперше поцікавився поглядами Владики на роль, яку відіграла і продовжує відігравати Церква у подіях Революції Гідності і житті суспільства після неї, а також попросив детальніше розповісти про умови існування Церкви на Сході України в умовах проведення антитерористичної операції, особливо на тимчасово окупованих територіях Української держави.

Високопреосвященний митрополит Димитрій зауважив, що Церква добре розуміє виклики сьогодення.

"На жаль, справді подекуди має місце переслідування за конфесійною приналежністю. Наша Церква, Київський Патріархат, сьогодні страждає на Сході України. Добре відомим є напівлегальне становище архієпископа Климента у тимчасово окупованому Криму, також змушені переховуватися від переслідувань очільники Донецької і Луганської єпархій - архієпископ Сергій і єпископ Афанасій. Подекуди має місце пряма агресія проти патріотично налаштованих духовенства і пастви нашої Церкви. ", - зазначив Владика Димитрій.

Також керуючий єпархією торкнувся питання позиції щодо цього керівництва Української Православної Церкви в єдності з Московським Патріархатом.

"Офіційна позиція Московського Патріархату всім добре відома: вони відсторонюються від цих подій, на офіційному рівні говорять про те, що навідріз відмовляються від будь-яких "подарунків" зі сторони незаконних військових формувань, що діють на Сході. Якщо це щиро і правдиво, ми вітаємо таку позицію. Але ж треба бути правдивим і в іншому: серед духовенства Московського Патріархату є й сепаратиські настрої. Усе це прояв людського фактору", - наголосив очільник єпархії.

Владика Димитрій розповів пану послу і про велике значення Церкви в українському суспільстві, особливо у контексті подій останнього року.

"Церква, окрім того, що є джерелом духовності і кораблем спасіння, в українському суспільстві відіграє також і велику державницьку роль. Це, звісно, я говорю про Київський Патріархат і Українську Греко-Католицьку Церкву.

Гадаю, роль Церкви у суспільно-державних і навіть міжнародних процесах суттєво недооцінена міжнародними організаціями, діяльність яких зосереджена на виченні релігійної ситуації у світі, міжрелігійних і міжконфесійних діалогів і нагляді за збереженням свободи совісті і релігійних поглядів. Адже Церква з одного боку гасить полум'я секуляризму, а з іншого - на територіях, де ця проблема не так актуальна, на територіях, де люди зберігають і передають у спадок наступним поколінням високу релігійність і духовність (говорю про Східну Європу), Церква має великий авторитет у суспільстві.

Люди душею своєю відчувають, що діяльну підтримку і допомогу можна отримати лише у храмі. Згадаймо початок Революції Гідності - побиття мирних протестувальників, - втікаючи, вони знайшли прихисток у Михайлівському Золотоверхому монастирі. Пізніше дзвони цієї обителі скликали Київ і всю Україну на захист гідності, свободи і правди.

На мій погляд революція все ще триває і підсумки її будуть позитивними для українського народу: ми остаточно позбудемося радянської ментальності, сформованої десятиліттями комуно-більшовицької кремлівської пропаганди, відсічемо своє радянське минуле і ввійдемо у фазу розбудови вільної і незалежної України. І Київський Патріархат, звісно ж, підтримував і підтримуватиме цей процес", - наголосив Високопреосвященний митрополит Димитрій.

Пан посол у свою чергу зазначив, що набуває розголосу активізація процесу зміни юрисдикції парафій Московського Патріархату і підпорядкування їх Київському Патріахату, і попросив прокоментувати Владику Димитрія звинувачення, що з огляду на ції події лунають на адресу Київської Патріархії.

"Знаєте, географічне і навіть геополітичне положення України таке, що тут ми маємо точку зіткнення двох цивілізаційних вимірів і світів - "Рускава міра" і Європейської гуманістичної демократичної ідеї. До останнього ми, звісно, більше тяготіємо, але добре розуміємо всі виклики і небезпеки, як з одного, так і з іншого боку.

Щодо переходів до нас парафій Московського Патріархату, то, як на мене, будь-які звинувачення на нашу адресу виглядають, як перекладання з хворої голови на здорову. Вони хочуть свої внутрішні проблеми подати суспільству і навіть цілому світу, як наші протиправні і провокативні дії. Насправді ж усі ці процеси цілком законні і, зауважу, навіть логічні. Мірило законності тут єдине і однозначне - відповідність законодавству України. Достеменно відомо, що всі зміни юрисдикції станом на сьогодні відбувалися у визначений законодавством спосіб через своєрідний парафіяльний референдум. При цьому жодної агресії ані з нашого боку, ані зі сторони тих парафіян, що у своїй більшості виявляли бажання підпорядковуватися Київській Патріархії, до тих парафіян, що виявляли протилежну думку і бажання, не застосовували і, навпаки, у деяких селах пропонувалося залишити для релігійного вжитку громаді Московського Патріахату парафіяльні каплиці, священичі будинки тощо", - пояснив Владика Димитрій.

Також очільник Львівської єпархії пояснив гостю причини зміни юрисдикції парафій.

"Головну роль у всіх подібних випадках здебільшого відігравала просто неприйнятна позиція самого духовенства Московського Патріархату, яке відмолялося молитися за українських воїнів, на проповідях називали їх фашистами і братовбивцями, проповідували ідеї "Рускава міра", називали агресора визволителем. Ці факти засвідчені численними свідками, адже все це проголошувалося публічно і часто - з церковного амвону. Тому то люди і повстали проти такої неправди", - зазначив керуючий єпархією.

Окремо Владика Димитрій розповів про існуючий сьогодні в Україні міжконфесійний і міжрелігійний діалог, зазначивши, що особливу роль у його розвитку відіграв останній екуменічний соціальний тиждень у Львові, під час якого був задекларований такий діалог на академічному рівні.

"У цьому сенсі нам корисний досвід Західних Церков, які вже довгий час існують в умовах демократичного і водночас значно секуляризованого суспільства. Зрештою, нам є чого повчитися одні в одних", - підкреслив Високопреосвященний митрополит Димитрій.

З огляду на почуте, пан посол розповів детальніше про роботу свого офісу.

"Роль мого офісу з питань релігійних свобод - це захищати ці свободи. Ми робимо це дуже послідовно і найперше - через поглиблення співпраці з Церквами. Свою діяльність ми співміряємо з позиціями Вселенського Патріарха-екуменіста Варфоломея, а також уважно слідкуємо за Святим Престолом. Вам треба знати, що зараз до України на фоні запуску процесів демократизації у суспільстві звернена особлива увага. І мені дуже цікавими були озвучені Вами думки і водночас радію, що багато в чому ми є однодумцями", - зазначив пан Беннетт.

Владика Димитрій підтримавши погляди пана посла, зазначив, що на його думку Христова Церква - православні і католики, - повинні співпрацювати хоча б у рамках соціального служіння, адже лише в єдності і порозумінні Церква, зрештою, може стати тим єдиним стержнем, що здатний буде втримати наш геть секуляризований світ від руйнування духовності.

Також пан Беннетт відвідав кафедральний собор Покрова Пресвятої Богородиці м. Львова і вклонився списку Львівської ікони Божої Матері, що зберігається в соборі.

Прес-служба Львівсько-Сокальської єпархії


ФОТОАЛЬБОМ >>>

Переглядів: 2041

Pоздрукувати матеріал