Проповідь Високопреосвященного митрополита Димитрія в неділю 8-му після Пасхи, день свята П’ятидесятниці, день Святої Тройці

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!

Дорогі у Христі брати і сестри! Уже в цих початкових словах - в ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа, - ми прославляємо Тройцю Єдиносушну Святу і Нероздільну і стверджуємо свою віру в Бога Отця, Бога Сина і Бога Духа Святого. І я щиро вітаю всіх присутніх у цьому храмі на цій соборній молитві, а також і наших телеглядачів зі святом П’ятидесятниці, днем Святої Тройці і зіслання Святого Духа на апостолів. Також хотів би всіх християн по-особливому привітати з днем народження Святої Христової Церкви, тому що саме від сьогодні, коли апостоли отримали обітницю Святого Духа, вони почали проповідувати Слово Боже, Святе Благосвістя і, після зібрання в Єрусалимі, розійшлися по всіх куточках землі, щоби проповідувати Ісуса Христа.

Для нас Свята Тройця - це велика тайна, тайна нашої віри і головний її догмат. Догмат означає істину, яка не може бути порушена. Усі догмати Христової Церкви, як і догмат про Святу Тройцю, складалися впродовж перших віків після Різдва Христового, після заснування Церкви. Велися великі дискусії, святі отці на Вселенських Соборах шукали слова, підбирали їх у мові для того, щоби правильно викласти вчення про Пресвяту Тройцю, тому що простим людським розумом ми не можемо збагнути цієї великої таємниці.

Не можемо ми до кінця збагнути того, як Бог нероздільно і незлитно перебуває в трьох Іпостасях, як є Бог Отець, Бог Син і Бог Дух Святий, але не три боги, а один Бог. Пресвята Тройця, сам Бог, являлася нам і в Старому Завіті у вигляді трьох подорожуючих ангелів, які гостили в Авраама, і в Новому Завіті під час хрещення Господнього в Йордані, коли Син стояв у водах йорданських, Дух Святий сходив із неба у вигляді голуба і голос Отця свідчив: Ти є Син Мій Улюблений, у Тобі Моє благовоління (Лк. 3:22).

І ось сьогодні ми святкуємо зіслання Святого Духа на апостолів і знову бачимо явлення Пресвятої Тройці, тому що ми не можемо в цій події розділяти й окремо прославляти Бога Отця, Бога Сина і Бога Духа Святого. Сам Господь Ісус Христос до своїх учеників сказав так: краще для вас, щоб Я пішов. Бо, якщо Я не піду, Утішитель не прийде до вас; а як піду, то пошлю Його до вас (Ін. 16:7). І далі, немов продовжуючи слова Христа Бога: щоб ви до кінця через Духа Святого зрозуміли і тайну втілення Сина Божого, і Його пришестя у світ.

У багатьох словах Священного Писання через отців Церкви нам привідкривалася Тайна Пресвятої Тройці. Саме святим отцям належить заслуга клопіткої праці, божественного умоспоглядання задля збереження істинної віри. У створенні людини за образом і подобою Божою ми бачимо, як відбувається рада Божа. І сама людина має три властивості: розум, волю і почуття. Подивіться і на сім’ю: з любові батька і матері народжується дитятко, як ознака цієї любові, і їх є троє, і троє перебувають в одній любові. Куди би ми не поглянули на створений Господом світ, побачимо не просто догмат Пресвятої Тройці, а дію Самого Бога у створеному Ним світі. Але марно нам намагатися проникнути в цю тайну і навіть непотрібно цього робити. Ми повинні вірити.

Ось зараз ми з вами звершимо вечірню з коліновклонними молитвами, в яких по-особливому будемо звертатися до Бога Єдиного у Святій Тройці і просити, щоби Бога Дух Святий зійшов від Отця і на всіх нас. Це особливе вечірнє богослужіння з коліновклонними молитвами немов приводить нас до правильного розуміння життя, до життя у Святій Церкві, бо покаяльний настрій і тексти цих молитов, показують нам, що ми живемо і залежимо від дії Духа Святого. І необхідно знати, що є благодать Духа Святого, яка не віднімається від нас ніколи і не меншає ніколи. Це та благодать, наприклад, яка дарується нам у Таїнстві Святого Хрещення. Але є благодать, яка може зменшуватися і зовсім відніматися через нашу гріховність.

Кожного дня у своїх молитвах ми закликаємо ім’я Пресвятої Тройці, але давайте цього дня здобудемо в собі особливий молитовний настрій і налаштування. Бо надзвичайно важливо розуміти, що живемо ми в новозавітній час, де вповні виявляється і виливається на світ благодатна дія Духа Святого. І ця благодать проникає і діє по-особливому в Таїнствах Церкви.

Царю Небесний, Утішителю, Душе істини, що всюди єси і все наповняєш‚ Скарбе добра і життя Подателю, прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни, і спаси, Благий, душі наші. Цими словами неустанно закликаймо Бога Духа Святого. Амінь!

(проповідь виголошена за Божественною Літургією в Покровському кафедральному соборі в неділю 8-му після Пасхи, день свята П’ятидесятниці, день Святої Тройці, 31 травня 2015 року Божого)
Прес-служба Львівсько-Сокальської єпархії


ПРОПОВІДЬ >>>

Pоздрукувати матеріал