Вітальне слово архиєпископа Переяслав-Хмельницького і Бориспільського Епіфанія з нагоди ювілейної дати архиєрейського служіння Святійшого Патріарха Філарета

Ваша Святосте, Святійший наш Владико!

Сьогодні в першопрестольному місті Києві, в цьому величному патріаршому кафедральному соборі в ім’я святого рівноапостольного і благовірного князя Володимира, зібралися ми всією повнотою Української Православної Церкви Київського Патріархату – єпископат, духовенство і миряни – щоб молитовно відзначити півстолітній ювілей Вашого служіння в архієрейському сані та сорока п’ятилітній ювілей служіння на Київській кафедрі.

Рівно п’ятдесят років тому Ви сподобилися архієрейської благодаті. Все Ваше служіння на ниві Христовій – тернистий шлях до Царства Божого. Завдяки Вашій невтомній праці Українська Православна Церква Київського Патріархату з гірчичного зерна зросла до Церкви з понад 4,5 тисячами храмів та 14,5 мільйонами вірних - і далі продовжує зростати.

Ви є видатним ієрархом Церкви Христової, мудрим керівником та великим проповідником у загальноправославному масштабі.

Ви завжди готові зробити все і робите для спасіння своєї пастви, кожного члена Церкви, кожної людської душі, щоб вивести її з тенет гріха і привести до Царства Божого.

З Ваших першосвятительских рук отримали хіротонію понад сто архієреїв, близько тисячі священнослужителів. Ви освятили сотні храмів.

Ви, Ваша Святосте, – жертовна людина. Ви постійно жертвуєте на будівництво і реставрацію храмів, єпархіальних управлінь та монастирів. Завдяки Вашим старанням з руїн воскресло багато українських святинь.

Вам завжди близькі до серця проблеми духовної освіти, життя та діяльності духовних навчальних закладів нашої Церкви.

Ви, Святійший Владико, попри всі Ваші заслуги, увійдете в історію як перекладач і Біблії, і богослужбових книг, і творів святих отців, і житій святих та духовно-повчальної літератури.

Ви, Ваша Святосте, ведете активну громадську діяльність, берете участь у різних заходах. Однак найважливішою справою у Вашому житті є богослужіння, які Ви звершуєте з благоговінням і трепетом, закликаючи своїм прикладом до цього і нас – архіпастирів і пастирів.

Можна ще довго і довго перераховувати ті незліченні Ваші заслуги перед Церквою Христовою. Ви пройшли довгий і тернистий шлях відтоді коли вперше переступили поріг цього собору як екзарх. Ви вже 45 років як керманич Української Церкви перед престолом Господнім в цьому дивовижному й небоподібному храмі возносите молитви та сієте Слово Боже, яке проросло добрим плодом.

Варто відзначити те, що Господь сподобив Вас найдовше з усіх першосвятителів Української Церкви бути главою Київської кафедри та стати наріжним каменем у розбудові її як першопрестольної. Ви пройшли ці роки в постійному напруженому жертовному служінні Богу і людям.

І природно задуматися, в чому ж таємниця такого незвичайного для людини подвигу. Ми знаходимо відповідь в Святому Писанні, згадуючи слова псалмоспівця - «оновиться, подібно до орляти, юність твоя» (Пс. 102, 5), тобто, тільки отримуючи силу від Бога, можливо так повсякденно служити Йому.

Ми цінуємо і надихаємось Вашою щоденною невтомною працею та турботою про зростання й утвердження Церкви, яку Господь вручив Вам як мудрому та далекоглядному керманичу, що веде її шляхом розбудови та утверджує в істині.

Тому прийміть, Ваша Святосте, найщиріші вітання із Вашими ювілеями від усієї повноти Української Православної Церкви Київського Патріархату, від Священного Синоду, єпископату, духовенства, чернецтва, духовних навчальних закладів та її вірних.

У цей святковий день молитовно зичимо Вам міцного здоров’я і ще довго та багато трудитися на славу Божу і розвиток та утвердження Української Помісної Православної Церкви.

Іс пола еті Деспота!
(вітання виголошене 5 лютого 2012 року після Божественної літургії у Свято-Володимирському кафедральному соборі м. Києва)


print the material