Варіант новорічного привітання

Дорогі співвітчизники!

Наша печальна планета, настільки красиво створена Богом і так добряче зіпсована нами, людьми, здійснила ще один повний оборот навколо Сонця. Настає Новий рік, і цифри готові зміститися на всіх без винятку календарях. «З новим щастям!» - Скоро скажете ви один одному, хлопаючи пробками шампанського, приміряючи на обличчя всі види посмішок - від щирих і природних до вимучених і вимушених, - зігріваючись надією на щастя, наскільки необхідне, настільки ж і сумнівне.

Дозвольте мені сказати кілька слів з приводу свята, і, готуючись вислухати ці слова, на хвилину присядьте.

Дозвольте, по-перше, нагадати вам, що нічого нового не чекає людини в тому випадку, коли сама людина змінюватися і оновлюватися не має наміру. Така, не змінна на краще, людина приречена на вічну суєту і прикру одноманітність. Не наслідуючи мудрості Соломона, вона все ж буде повторювати з Соломоном: «Суєта суєт, все суєта» (Еккл. 1: 1). Ця бідна людина буде тужити, бо не для суєти вона створена, проте порятунок від туги вона буде шукати в шумному божевіллі, від чого туга лише посилиться, а життя очевидно стане абсурдним.

Якщо щось справді нове прийде до людини (а імені нового в даному випадку заслуговує лише благодать та мудрість, що дарується Богом), то треба самій людині бути готовим до новизни, інакше не радість, а загибель чекає на неї. «Не вливають вино молоде в старі бурдюки», - говорить Євангеліє. Якщо ж ні, якщо все-таки вливають нову благодать в старі вмістища, то міхи рвуться і вино проливається. Неминучий розрив старих міхів молодим вином - це і є трагедія людини, яка жадає новизни, але сама оновлюватися не хоче і, значить, приречена на життя старе, курне, непривабливе.

Ми могли б при бажанні привести статистику смертей за минулий рік. Навіть в масштабах одного міста це будуть цифри грізні і протверезні. Тим більше цифри ці грізні в масштабах країни або всього світу. Адже померлі в минулому році, якщо не всі, то дуже і дуже багато, зустрічали рік, що починається дзвоном келихів, словами про «нове щастя», всенічним бдінням біля блакитного екрана, що згодовує душам їжу наскільки марну, настільки й нудотну. Їх вирвала зі світу, як овоч - з грядки, аж ніяк не одна тільки старість. Багатьох насильно вела з цього світу зла людська рука, раптовий невиліковний недуг, удар струмом, падіння з висоти, аварія на дорозі, терористичний акт, алкогольне, харчове або наркотичне отруєння. Скільки ж цього року людей зустріне 1 січня з надією на диво, але змушені будуть залишити світ і його улесливі приманки до настання наступного 31 грудня? Де опинимося ми з вами? Хто з впевненістю скаже про себе, що майбутнє йому відкрито і нічим не загрожує?

Ви, мабуть, думаєте, що я наважився вас засмутити і зіпсувати свято? По схильність до узагальнень ви, можливо, наважитесь в серцях повторити чужі слова про похмурості християнства або про «опіум для народу»? Не поспішайте з висновками. Інакше вам доведеться лаяти пожежників і медиків, які, поспішаючи на виклик, включають сирену. Сирена заважає спати, звук її тривожний, але цей звук необхідний, і поганий був би лікар, що їде до вмираючого хворого під звуки бугі-вугі.

Техніку безпеки вивчають ті, хто піднімається в гори, і ті, хто опускається в глибини вод з аквалангом. Всі, хто носить зброю або працює з небезпечною технікою, повинні бути надзвичайно серйозні і зібрані, повинні пройти і засвоїти інструктаж з техніки безпеки. Ніхто не дорікне їм у надмірній обережності, ніхто не посміється над їх передбачливістю. І тільки життя як таке, життя, взяте цілком, легковажні люди бажають представити веселою прогулянкою і подорожжю за насолодами. Ні, не так йдуть справи.

За кермо не можна сідати п'яним, і в салоні машини потрібно неодмінно мати аптечку і вогнегасник. Невже життя при цьому можна прожити в чаду ілюзій і пияцтві гріхів, не боячись вогню і не користуючись ліками і протиотрутою? Чи не божевілля це? Безумство, причому справжнє і без домішок. Ми ж хотіли б, щоб, вирушаючи на новий виток життєвого шляху, ви були духовно тверезі, запаслися вогнегасником проти пекельного вогню і аптечкою проти душевних недуг.

Я розумію, що слова мої мало відповідають вашому передсвятковому настрою. Я допускаю, що багато хто вже вимкнули телевізор або переключили канал. Але тим, хто не перемкнув канал і продовжує сидіти біля екрану з невідкритим шампанським і відкритим ротом, скажу: «Знайдіть в Євангелії від Луки тринадцятий розділ». Там описується розмова господаря виноградника з виноградарем, тобто Бога-Отця з Сином. Батько каже, що має в винограднику, тобто у світі, якусь смоковницю, яка давно не приносить плодів. «Зрубай її: нащо вона землю займає», - каже Бог. Смоківниця, дорогі співвітчизники, це кожна людина, яка не приносить ніяких духовних плодів. У кореня такого дерева лежить загрозлива сокира, про яку говорив ще Іоан Хреститель. Що ж відповідає Син Отця? «Пане! Залиш її і на цей рік, поки я обкопаю довкола її і обкладу гноєм, - поглянемо чи не принесе плоду. Якщо ж ні, то в зрубаєш її »(Лк. 13: 8-9).

Ось гідне читання на Новий рік! Ось гідна їжа для серця і думок. Ми безплідні, і нас можна зрубати в будь-який час. Але Спаситель світу Ісус Христос є Первосвященик, Який увійшов «в саме небо, щоб з'явитись тепер за нас перед Божим лицем» (Євр. 9: 24). Він заступається за нас. Може бути, для смирення Він обкладає нас гноєм, тобто смиряє і лікує від гордості. Він небайдужий до нас, він переживає про нашу вічну долю. І тому Отець терпить людей, але терпить не до кінця, а певний час, очікуючи виправлення. Той, хто залишиться добровільно глухим, цинічно-глузливим і невиправленим, нехай сміється нині, і чекає тієї години, коли доведеться заволати та плакати. Той час буде справді страшний!

Ну от, а тепер, коли необхідне слово сказано, а невблаганний час зрушує стрілки годинника, коли Новий рік вже заходив по планеті, відвідуючи країну за країною від Сходу до Заходу, прийшов час святкувати і нам. Робіть голосніше звук телевізора, впускайте в свої будинки, якщо дуже хочете, армію базік, клоунів і пересмішників. Пийте і їжте, що Бог послав, даруєте один одному подарунки. Завтра багатьох з вас чекає справді важкий день: сон до обіду, огидний смак у роті, почуття незрозумілої печалі, ніби тебе обдурили. Деякі прокинуться в незнайомому місці. Дехто буде марно збирати воєдино уривки спогадів. Залишену їжу буде шкода викинути і несмачно доїдати. Коротше кажучи, у багатьох з вас все буде саме так, як повинно бути в людей, спраглих «нового щастя» в Новому році.

Але 13-й розділ Євангелія від Луки все ж прочитайте. Це один з уривків тих самих слів, про які сказано, що небо і земля пройдуть, а ці слова не пройдуть. Ці слова несуть в собі справжню новизну, яка настає і про яку мовиться: «І побачив я нове небо і нову землю, перше бо небо та перша земля проминули, і моря немає вже» (Одкр. 21: 1). Чуєте? «Нове небо і нова земля» - ось що справді нове. А до тих пір «немає нічого нового під сонцем» (Еккл. 1: 9).

протоієрей Андрій Ткачов
Примітка: прот. Андрій Ткачов є ведучим авторських телепередач на телеканалі "КРТ"


print the material