Слово вітання з днем Святої Пасхи Високопреосвященому митрополиту Димитрію ієрея Назарія Лозинського

Дорогий Владико і Архіпастирю!
Христос Воскрес!

“Небеса ж нехай достойно веселяться, земля ж нехай радується”, – такими словами Свята Церква закликає весь світ видимий же і невидимий прославляти і восхваляти воскреслого Христа.

Чи весь світ має радіти від Воскресіння Христового? І чи кожен має право веселитись через те, що Ісус Христос востав із гробу як Життєдавець. На ці питання відповідь дає нам святитель Іоан Золотоустий, архієпископ Константинограда.

У своєму огласительному Пасхальному слові він каже, що кожний, незалежно від того, як трудився у час Великого посту, незалежно від того, чи багатий, чи бідний, незалежно від того, як він жив, має радіти і веселитися і в жодному разі не сумувати у ці святі дні.

Багато хто із нас, Високопреосвященний Владико, уподібнювались до тих людей, хто о першій годині прийшов до Христа. Це ті, хто протягом усього Великого посту відвідували всі постові богослужіння, відповідально несли подвиг Святого посту, пройшли Страсну седмицю і справді з великою радістю зустріли Воскреслого Христа.

Були й такі, що в час посту тільки у неділі і дні Страсної седмиці відвідували богослужіння – це ті, хто прийшов о третій годині.

Були й такі, хто ходив на богослужіння лише у дні Страсної седмиці, хто співстраждав Христу на Його хресній дорозі, хто був із Ним від славного Входу в Єрусалим і до смерті на Голгофі. Це ті, що за словом святителя Іоана Золотоустого прийшли о шостій годині прославити Христа.

Були й такі, що прийшли хіба що лиш одного разу до сповіді і Причастя, хто вклонився Плащаниця і прийшов на Пасхальне богослужіння. Цих ми прирівняємо, до тих, що прийшли о дев’ятій годині.

І зрештою, є такі, що прийшли тільки у день Святої Пасхи, що прийшли на Пасхальну утреню чи Пасхальну Літургію, але душею відчули радість Воскресіння Христового. Але і вони достойні своєї радості і своєї плати, як каже святитель, бо ми скажемо, що це ті, хто прийшли о годині одинадцятій.

Дорогий Владико, ми також, як наслідники апостольської благодаті, проходили цей шлях Великого Посту, ми заходили разом із Христом Спасителем зі славою в Єрусалим і водночас разом із жителями єрусалиму викликува Йому “Осанна в вишніх! Благословенний, Хто йде в ім’я Господнє!”, ми разом із Христом із ганьбою виходили з цього Святого міста, коли Він був ведений на розп’яття. Ми бачили, як люди стелили під ноги Христа свій одяг і пальмове віття, а пізніше накладали на Його голову терновий вінець. Ми були з тими, хто прославляв цього Ісуса з Назарету за воскрешення чотиридневного Лазаря, а пізніше споглядали як Син Людський помирав на хресті. Ми співстраждали Христу на всьому цьому скорботному шляху, а тому маємо право радіти Його Світлому і славному Воскресінню.

І святитель Іоан Золотоустий говорить, що всі повинні радіти, і навіть ті, хто прийшов до Воскреслого Хреста у цю останню одинадцяту годину.

Ми йшли цим шляхом, Ваше Високопреосвященство, і прийшли до величного Покровсього кафедрального собору, і тут на божественній сторожі зустріли світлоносного ангела – Вас, Владико-Архіпастирю, бо, як каже в Одкровенні святий Іоан Богослов, єпископ Церкви – це ангел цієї Церкви. Ви є світлоносним ангелом цієї древньої Львівської кафедри, і ми зустріли Вас сьогодні, як апостоли і мироносиці, що зустріли ангелів біля гробу, в якому вже не було тіла їх Божественного Учителя.

Ми радіємо разом із вами, радіємо від того, що Христос Воскрес, радіємо, бо Ви сповіщаєте нам із цього святого місця, амвону, Святе Благовістя Христове і радісну вістку про Його Воскресіння.

У сьогоднішній день, дорогий Владико-митрополите, прийміть і від нас радісне благовіщення про Воскресіння Христове. Нехай серце Ваше буде завжди наповнене цією Пасхальною радістю, яка ніколи не тьмяніє. Нехай у Вашому житті після Голгофи випробувань завжди настає Воскресіння і після хресної дорогий завжди настає Пасха. Сьогодні ми як сонм наслідників апостолів взиваємо до Вас вічними словами: Христос Воскрес!

Ликуй же сьогодні, вся наша Українська земле! Ликуй же сьогодні, древній граде Лева! Ликуй же сьогодні славний соборе наслідників святих апостолів! Ликуй же сьогодні, наш світлоносний ангеле, Владико і митрополите! Христос бо воскрес – радість вічная!

Христос Воскрес!

(слово виголошене після великої Пасхальної вечірні у Покровському кафедральному соборі ввечері дня свята Світлого Христового Воскресіння, 20 квітня 2014 року Божого)
Прес-служба Львівсько-Сокальської єпархії
print the material