Слово протоієрея Павла Кочкодана на зустріч Святійшого Патріарха Філарета в Покровському кафедральному соборі м. Львова

Ваша Святосте!

Святійший Патріарше Київський і всієї Руси-України!

Сьогодні всіх нас тут зібрала благодать Святого Духа. Ви переступили поріг Покровського кафедрального собору, і клір його на чолі з митрополитом Димитрієм разом із віруючими побожними православними вірянами і студентами Львівської православної богословської академії вітають Вас як свого Предстоятеля і справжнього духовного лідера нації!

Ви, Ваша Святосте, ще за життя стали унікальною історичною особистістю! Коли ми відкриємо XXXIII том Православної енциклопедії і поглянемо на хронологію Київських Митрополитів, починаючи від першого митрополита Михаїла, то побачимо, що Вам Господь Бог і доля приготували знакове 100-те місце! Ніхто із митрополитів не перебував на кафедрі протягом стількох літ, які перебуваєте Ви. 27 літ перебували на престолі митрополит Феогност і митрополит Алексій, 20 років - митрополит Філарет Амфітеатров, 20 літ - митрополит Іоан Соколов, а Ви, як Бог дасть дочекати, у травні будете відзначати 50-ліття перебування на Київській кафедрі. Це унікальний випадок! Із них 20 літ (виповниться у жовтні) - в сані Патріарха.

Перед Вашими очима, Ваша Святосте, перейшла епоха: падали імперії, впала Радянська імперія, правителів якої, без першого, ви всіх пережили. Ви переживаєте вже п’ятого Президента вже незалежної України. Ви пережили Предстоятелів багатьох Помісних Церков; шість понтифіків Західної Римської Церкви; чотирьох Предстоятелів Російської Православної Церкви.

Унікальність Ваша полягає в тому, що Ви збираєте під свій омофор українців не тільки сущих в Україні, але й у діаспорі. Щорічно Ви відвідуєте близькі і далекі парафії, і тому українські і сущі в Україні, і сущі далеко за океаном, так щиро люблять Вас!

Господь визначив Вам очолити Помісну Православну Церкву України. De facto, вона вже є; de jure, вона буде визначена й утверджена. Ви створили її! Наша Церква має свої кордони в незалежній державі; наша Церква має достатню кількість єпископату; наша Церква має духовні школи, монастирі, понад 15 мільйонів віруючих. Отже, Помісна Українська Церква уже є! І Ви, Ваша Святосте, є визнаний духовний лідер нації!

Ще одна унікальність Ваша полягає в тому, що Ви є найстарішим Предстоятелем з-поміж усіх глав Помісних Православних Церков. Один ще тільки митрополит Албанський Анастасій є Вашим ровесником, але Він не має тих літ хіротонії, що маєте Ви.

Ваша Святосте! У цей складний час Ви взяли на себе болісті народу України. Ми знаємо, як болить Вас кровоточива рана Донбасу, який охоплений вогнем війни. І разом із Вами ми віримо, що, якби була єдність в українському Православ’ї, не було б проблеми анексії Криму, не було би війни, про що Ви неодноразово заявляли на світовій арені.

Ваша Святосте! Ми тішимося, що у Вашій особі ми маємо духовного печальника народу нашого. Ми тішимося, що Господь Бог дає Вам тілесні і духовні сили, мобільність, працелюбність і ясність розуму. Тому, Ваша Святосте, Ви є наша опора, а опорою Вашою є Христос, бо Христос - моя сила, Бог і Господь (Ірмос 4-ої пісні Покаянного канону до Господа нашого Ісуса Христа). І вже не Ви живете, а живе у Вас Христос, і сила Ваша у немочі звершується (пор. Гал. 2:20 і Кор. 12:9).

Тож увійдіть у цей храм, Святійший Владико, помоліться за цей люд Божий, за люд усієї України! І нехай Господь кріпить Ваші духовні і тілесні сили, щоби ми мали взірець, і зорували, і йшли по Ваших стопах!

На многії літа, Святійший Владико!

(слово виголошено на зустріч Святійшого Патріарха Філарета в Покровському кафедральному соборі перед всенічним бдінням напередодні неділі 15-ої після П’ятидесятниці під час Першосвятительського візиту Предстоятеля до Львівської єпархії, 12 вересня 2015 року Божого)
Прес-служба Львівсько-Сокальської єпархії
print the material