Проповідь Святійшого Патріарха Філарета у неділю 6-ту після Пасхи, 14-ту річницю відновлення Михайлівського Золотоверхого собору

Христос Воскрес! Христос Воскрес! Христос Воскрес!
Дорогі браття і сестри!

Сьогодні ми відзначаємо відновлення Михайлівського собору. Водночас сьогодні читалося Євангелія про зцілення сліпонародженого. Яке відношення має відродження Михайлівського монастиря і зцілення сліпонародженого? Є між цим зв’язок, чи нема?

Є зв’язок! Тому що і сліпонародженого зцілив Господь Ісус Христос, і Михайлівський монастир відродив той же Ісус Христос. Бо ж ніхто не вірив навіть, що сліпонароджений зможе колись бачить, так само, як і в 36-му році, коли зруйнували монастир, ніхто не вірив, що прийде час, коли Господь все відновить і навіть у ще кращому вигляді. Тому знаймо, що для Бога немає нічого неможливого.

Бог подолав безбожжя. Старше покоління нехай згадає, якими були 30-ті роки, коли храми нищились, священиків і монахів вбивали і здавалося би, що Церква ніколи вже не відродиться. Але прийшов час, коли безбожники зникли, а Церква існує. Тому що Господь сказав: “Я збудую Церкву Мою, і врата пекла не здолають її” (Мф. 16:18).

Ми сьогодні переживаємо теж нелегкий час і не знаємо навіть, що буде. Але, насправді, для віруючої людини не може бути невідомим, що буде. Віруюча людина знає, що буде: буде перемога правди, буде перемога Бога, бо й у 30-ті і 40-ві роки не знали, що буде, а віруючі знали, що буде перемога Церкви, перемога Бога. Так і зараз перемога буде за Богом, буде перемога правди і добра. Хто з правдою і добром, той переможе, а хто проти правди, хто звершує агресію, той не може бути з Богом, хоч як би не називав себе людиною віруючою, християнином, але у Бога він істинно не вірує, тому і програє. З чого видно, що не вірує? А з того, що став на шлях неправди, на шлях зла.

Через що гинуть люди на Донбасі? Через неправду, через зло. А звідкіля це зло йде? Це зло йде з Москви, бо вона підбурює український народ і не хоче, щоби він жив у мирі і злагоді.

То допоможе нам Бог, чи ні? Допоможе! Тому що ми на правильному шляху, ми захищаємо свою землю, землю українську. Ми не загарбуємо чужу землю, а відстоюємо свою свободу і свою державу. Тому з нами Бог, а якщо з нами Бог, то ми переможемо, переможемо і допоможе нам у цьому архістратиг Божий Михаїл – він скинув із неба денницю гордого на землю, він допоможе і цих ворогів наших, видимих і невидимих, перемогти.

Тому, дорогі браття і сестри, насамперед будьмо завжди духом із Богом. Той, хто з Богом, той завжди перемагає, перемагає насамперед гріхи у собі, а також і в житті перемагає, тому що йому допомагає Бог. Не треба думать, що Бог тільки на небесах перебуває і спостерігає лишень, як ми чваримось на землі. Не думайте так! Бог керує всім: цим світом, Своїм творінням і кожною людиною зокрема. Кожним із нас Бог керує і покерує на добре, тільки треба виконувать Його волю, виконувать Його заповіді, і тоді ви відчуєте у собі велику благодатну силу, яка і серед нещастя не зазнає поразки.

Нехай Господь наш Ісус Христос, як Він завжди нам допомагав, допомагав християнам, людям віри, так нехай допоможе і нам, нашій Україні подолать видимих і невидимих ворогів!

Христос Воскрес! Христос Воскрес! Христос Воскрес!

(проповідь виголошена після святкової Божественної Літургії у Михайлівському Золотоверхому соборі Києво-Михайлівського монастиря у день 14-ої річниці його відновлення, у неділю 6-ту після Пасхи, 25 травня 2014 року Божого)
Прес-служба Львівсько-Сокальської єпархії


ПРОПОВІДЬ >>>

print the material