Проповідь ієрея Артемія Бабленюка у неділю 1-шу Великого посту, Торжество Православ’я

Ін. І, 43 – 52
В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!
Дорогі брати і сестри!
Слава Ісусу Христу!

Ось і промайнув перший тиждень Великого посту. І сьогодні, як ніколи, потрібно всім нам задуматися, для чого нам піст і в чому його суть та значення.

Піст бере свої початки ще від часу створення перших людей, бо перша заповідь – це саме утримання від плоду. І минулої неділі ми згадували переступ прародичів і катастрофічні наслідки для всього людства. Якщо, той “старозавітній піст” приніс горе і скорботи, то нехай ми в нинішній час сприймемо новозавітній піст, як наше очищення від гріхів. Будемо розуміти, що піст – це утримання від гріха, а також і від його причини.

Дуже часто сучасне суспільство асоціює і ототожнює піст із дієтою, із відмовою від скоромної їжі і водночас забуває про істинну мету посту. От лишень знову згадаймо, що заповідь Божа нашим прабатькам Адаму і Єві була дана для того, щоб завдяки їй вони утверджувалися у Божественній любові. Тобто метою було саме блаженне вічне життя і нічого зайвого.

Так і сьогодні всі зрозуміймо, що кінцем посту – є Світле Христове Воскресіння. Піст – це лишень один із засобів для удосконалення.

Прикладом для нас також слугує і сорокаденний піст Спасителя у пустелі. Тому готуймося до різних випробувань, бо диявол не спить і сьогодні, а буде намагатися звести нас із правдивої дороги. Але ми, воїни Христові, і покладаймо свою надію на Божу силу. Бо якщо ворог людства спокушував Христа, то й, звичайно, всіх, хто є послідовниками Спасителя, буде спокушувати.

У Великий піст ми промовляємо молитву преподобного Єфрема Сиріна, в якій просимо у Бога допомоги для боротьби із людськими недоліками, а саме, щоб Він не дав нам “духа лінивства, безнадійності, владолюбства і пустомовства”. Лінь – це великий гріх і водночас ми його дуже часто не помічаємо. Диявол постійно нас спокушує тим, що стаємо ліниві до молитви, ліниві до певного подвигу, ліниві до будь-якої праці. Святитель Іоан Золотоустий говорить нам премудрі слова: “Роби будь-яку роботу, щоб диявол завжди знаходив тебе зайнятим і не міг приступити до тебе”. Ось це золоте правило повинне в піст, як ніколи, розкритися в нас.

Сьогодні Свята Церква призиває і всіх нас покладати свою надію на Бога. Ми всі бачимо, що відбувається нині в нашій державі і через свою малу віру перестаємо надіятися на Бога. А цього не слід робити. Бо, як здавна говорили в нас: “Без Бога ні до порога”.

Також просимо, щоб Господь не дав нам духа владолюбства. Багато хто із нас у своєму житті зустрічається з тим, що на його плечі поставляють відповідальність бути старшим над іншими. Для цього всім християнам потрібно завжди бачити перед собою земне життя Христа, Який сказав: “Я прийшов, щоб не мені служили, а щоби послужити іншим”. У всьому належить нам виявляти покірність і завжди чути голос близької людини.

І, нарешті, Церква взиває до нас виправитися у гріху пустомовства, або, іншим словом, марнослів’я. Господь сказав нам, що на Страшному Суді ми дамо відповідь за кожне слово. Все той же святитель Іоан Золотоустий сказав так: “Легше заспокоїти дикого коня, ніж свій язик”. Сподіваюся, що кожний із нас згідний із цими словами.

Так тяжко побороти в собі цей дух пустомовства, але через своїх подвижників Церква свідчить всім нам, що це можливо. Саме ті молитвеники, які пропонуються для нас у Великий піст: святитель Григорій Палама, преподобний Іоан Ліствичник, преподобні отці Києво-Печерські та багато інших – всі вони є незмінним прикладом для наслідування. Пам’ять про Бога породжує молитву, а молитва віджене не тільки будь-яке лихе слово, але й злі помисли, які навіюються в наші душі.

Сьогодні, дорогі брати і сестри, Торжество Православ’я. Це свято було встановлено в ІХ столітті після перемоги над іконоборчою єрессю і, звичайно, після перемоги над усіма іншими неправдивими вченнями, які розповсюджувалися в тогочасному християнському світі. Причиною ж усіх єретичних думок було зародження в цих людях, єритиках, саме духа владолюбства. Вони не бажали почути голос Церкви, а були засліпленні своїми мудруваннями. Тому возрадуємося у дусі християнському, що підступи єретиків зруйновано, а віра Православна восторжествувала.

Нехай Всемилостивий Господь допомагає всім нам перейти із чистотою серця всю Святу Чотиридесятницю і зустріти Воскреслого Христа, Якому слава з Отцем і Святим Духом навіки. Амінь.

священик Артемій Бабленюк,
09 березня 2014 року,
Покровський кафедральний собор


print the material