Високопреосвященний митрополит Димитрій взяв участь у черговому плановому засіданні Священного Синоду Української Православної Церкви Київського Патріархату

13 грудня 2014 року, у рамках робочого візиту до м. Києва, Високопреосвященний митрополит Львівський і Сокальський Димитрій взяв участь у черговому плановому засіданні Священного Синоду Української Православної Церкви Київського Патріархату, що під головуванням Предстоятеля Церкви Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета проходило у Синодальному залі Київської Патріархії.

У роботі засідання також взяли участь: Патріарший намісник Високопреосвященний митрополит Переяслав-Хмельницький і Білоцерківський Епіфаній, Високопреосвященні митрополити Білгородський і Обоянський Іоасаф і Черкаський і Чигиринський Іоан, Високопреосвященний архієпископ Рівненський і Острозький Іларіон, секретар Синоду Високопреосвященний архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій, як постійні члени Синоду, та Високопреосвященний митрополит Чернівецький і Буковинський Данило і Преосвященні єпископи Вінницький і Брацлавський Михаїл і Дніпропетровський і Криворізький Симеон, як тимчасові члени Синоду.

Першим питанням порядку денного роботи Священного Синоду було міркування щодо взаємовідносин з Українською Православною Церквою в єдності з Московським Патріархатом.

Члени Священного Синоду заслухали повідомлення Предстоятеля щодо зведеної інформації по всім єпархіям, особлива увага при цьому була присвячена, так званому, "Рівненському меморандуму". Також Святійший Патріарх Філарет наголосив на бездіяльності нового керівництва УПЦ МП щодо подолання існуючого церковного розділення і підкреслив відсутність засудження російської військової агресії проти України і належної оцінки провокаційних антиукраїнських виступів кліриків УПЦ МП її керівництвом.

Відповідно до цього Священний Синод прийняв наступні ухвали:

  • 1. Констатувати, що через категоричне небажання нового керівництва УПЦ МП розпочати діалог з Київським Патріархатом про подолання церковного розділення та утворення в Україні єдиної Помісної Православної Церкви – такий офіційний діалог досі не розпочався. Зазначити, що Київський Патріархат відкритий і готовий до діалогу та очікує відповідних кроків з боку УПЦ МП.
  • 2. Відзначити як позитивну подію, підписання православними ієрархами Рівненської області Меморандуму про єдину Україну та єдину Українську Помісну Православну Церкву. Викладені в ньому думки та запропоновані механізми взаємодії служать прикладом того, що за наявності доброї волі та при відсутності тиску з боку московського керівництва православні ієрархи можуть проводити плідний діалог. Висловити жаль з приводу того, що під тиском керівництва митрополити Варфоломій та Анатолій відкликали свої підписи під Меморандумом. Відкинути як надумані, звинувачення у тому, що причиною відкликання підписів були нібито факти «захоплення» парафій УПЦ МП на Рівненщині. У самому Меморандумі визначений механізм розв’язання конфліктних ситуацій через спільну робочу групу, яку представники УПЦ МП навіть не спробували створити.
  • 3. Вважати такою, що провокує ворожнечу та протистояння в українському суспільстві, позицію нового керівництва УПЦ МП, яке досі офіційно не засудило російську агресію проти України, неналежним чином реагує на факти підтримки з боку представників духовенства УПЦ МП антиукраїнської діяльності.
  • 4. Відзначити, що Київський Патріархат послідовно виступає проти застосування насильства чи захоплення храмів. Зміна парафіями УПЦ МП своєї юрисдикції відбувається у відповідності до законодавства України та статутів парафій, а тому звинувачення на адресу Київського Патріархату у нібито "захопленні храмів" є безпідставними.

Члени Священного Синоду також обговорили кілька важливих ювілеїв, що припадають на 2015 рік, а саме: 1000-ліття впокоєння рівноапостольного великого князя Київського Володимира та мученицької кончини страстотерпців благовірних князів Бориса і Гліба, а також 900-ліття перенесення їхніх мощей, і 400-ліття заснування Києво-Могилянської академії.

Було наголошено на виключній важливості цих постатей і подій в історії Української держави та Українського Православ'я. Для належного відзначення згаданих ювілеїв затвердили організаційний комітет у складі: ректора КПБА Патріаршого намісника Високопреосвященного митрополита Переяслав-Хмельницького і Білоцерківського Епіфанія, голови Інституту церковної історії Високопреосвященного митрополита Львівського і Сокальського Димитрія, голови УЗЦЗ Високопреосвященного архієпископа Рівненського і Острозького Іларіона, голови Інформаційного управління Високопреосвященного архієпископа Чернігівського і Ніжинського Євстратія, керуючого справами Київської Патріархії преосвященного єпископа Вишгородського Агапіта, першого проректора КПБА протоієрея Олександра Трофимлюка, завідувача кафедри церковної історії КПБА протоієрея Віталія Клоса, професора КПБА Ірини Преловської.

Окремим рішенням стало затвердження присвоєння Київській православній богословській академії ім'я святителя Петра Могили, митрополита Київського, Галицького і всієї Русі.

Також Святійший Патріарх Філарет довів до відома членів Синоду стан справ у Запорізькій єпархії. З огляду на довготривалу важку хворобу її очільника - Високопреосвященного архієпископа Григорія Качана, - що не дає йому можливості належно виконувати свої архіпастирські обов'язки, було прийнято рішення почислити його на спокій за станом здоров'я з визначенням місця його проживання один зі столичних монастирів.

Вакантну Запорізьку кафедру було визначено зайняти ігумену Фотію Давиденку, насельнику Києво-Михайлівського Золотоверхого монастиря після його архієрейської хіротонії.

Насамкінець відбувся розгляд організаційно-правових питань життя Рівненської і Вінницької єпархій, а також Священний Синод затвердив перелік своїх тимчасових членів на 2015 рік. За встановленою чергою тимчасовими членами Священного Синоду у 2015 році обрано: Високопреосвященного архієпископа Сімферопольського і Кримського Климента, Високопреосвященного архієпископа Дрогобицького і Самбірського Якова, Преосвященного єпископа Одеського і Балтського Марка.

На цьому чергове планове засідання Священного Синоду Української Православної Церкви Київського Патріархату завершило свою роботу.


фото: прес-служба Київської Патріархії
Прес-служба Львівсько-Сокальської єпархії
print the material