Вітальне слово митрополита Димитрія Святійшому Патріарху Філарету з нагоди Дня Тезоіменитства Його Святості

Ваша Святосте! Милостивий наш отче і патріарше!

Майже дванадцять століть нас віддаляють від життя і подвигу святого праведного Філарета Милостивого, Вашого небесного покровителя. Ми не перестаємо дивуватись його подвигу – творити милість і допомагати вбогим. Святі наслідують Бога, а ми, живучи тут на землі, уподібнюємось святим, яких прославляємо днями пам'яті.

І ось сьогодні ми зібралися під склепінням цього величного собору, щоби відзначити день Вашого небесного заступника. Імена ченцям у Церкві під час постригу нарікають не випадково. Ще донедавна Православна Церква знала лише одного святого з ім’ям Філарет – святого праведного Філарета Милостивого.

Дивно, що ваш небесний заступник не був священнослужителем. Він був милостивим християнином.

Але ось за останні двадцять років Православна Церква явила світові трьох святителів, які у своєму чернечому постригу носили ім’я Філарет і їхнім небесним покровителем був святий праведний Філарет – це святителі: митрополит Московський Філарет Дроздов (1783-1867), митрополит Київський Філарет Амфітеатров (1779-1858) та архієпископ Чернігівський Філарет Гумилевський (1805-1866). Всі вони увійшли в історію Церкви, як великі святителі і були канонізовані впродовж 90-х рр. ХХ ст. та в перше десятиліття ХХІ ст. Всі у свій час шанували, як і Ви, Ваша Святосте, свого небесного покровителя.

Напевно щось незвичайного є в цьому імені. Ним не часто тепер називають батьки своїх новонароджених немовлят, це ім’я стало чисто церковним і носить на собі таємний відбиток.

Ми знаємо, що нічого в нашому земному житті не буває випадкового. Цим ім’ям вас нарік свого часу Патріарх Алексій (Шиманський), який дуже шанував митрополита Філарета (Дроздова). Очевидно у Вас вже тоді він вбачав великого святителя й ієрарха. І дійсно, для Української Церкви Ви стали великим святителем. Поставлені на свічнику Київської Митрополії майже півстоліття тому, Ви стали її милостивим оборонцем і ангелом.

З цього амвону дуже багато раз Вам виголошували різні вітальні слова. Ви завжди підкреслюєте, що будь-яку хвалу Ви не зовсім приймаєте, тому що за цим може підкрастися гординя. Але і я, будучи у ролі того, хто хвалить, не хочу виглядіти ніби пустомовцем, бо кожне слово похвали підбираю дуже уважно і відзначаю через це Ваше смирення. Так, саме смирення, бо Ваше патріарше служіння Ви провадите з лагідністю, і за це Вас поважають недруги й опоненти.

Ви знайшли благодать у Господа, бо настільки великі, настільки й смиряєтесь, і за це Вам Господь посилає мудрість та довголіття. Господь справді до нас проявляє милість, бо посилає нам мудрого, багатолітнього керманича церковного корабля – і цьому кораблю церковному нічого не загрожує. Наше архієрейське служіння провадиться спокійно, тому що на Київському патріаршому престолі стоїте Ви, Ваша Святосте!

В цей день хочеться Вам побажати милостей від Щедродателя Творця, кріпості й сили, нами всіма керувати, наставляти нас, добрим подвигом подвизатися і зразок для нас подавати. Нехай і в цей день пам’яті святого праведного Філарета Милостивого Господь погляне на керманича Своєї Церкви з висоти, і милість пошле всім нам молитвами Святійшого Владики і отця нашого.

Амінь!

Іспола еті деспота!

(вітання виголошене у Свято-Володимирському патріаршому соборі м. Києва 14 грудня 2011 р.)
print the material