Відбулось перше засідання Інституту церковної історії

5 березня, у день пам’яті святого благовірного князя Ярослава Мудрого, у залі засідань Київської православної богословської академії було проведено перше засідання Інституту церковної історії, нещодавно створеного згідно рішення Священного Синоду Української Православної Церкви Київського Патріархату. Проведення засідання благословив і вшанував своєю присутністю Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет.

У роботі засідання взяли участь: ректор Київської православної богословської академії, доктор богословських наук Високопреосвященний архиєпископ Переяслав-Хмельницький і Бориспільський Епифаній, ректор Львівської православної богословської академії, кандидат богословських наук прот. Ярослав Ощудляк, проректор з наукової роботи КПБА, кандидат богословських наук прот. Віталій Клос, секретар Вченої Ради КПБА О. Я. Мирончук, викладачі та співробітники кафедри церковної історії КПБА, науковці, які займаються дослідженням історії Церкви провідних наукових установ та вузів Києва, Львова, Острога й Одеси.

Засідання Інституту відкрив його голова, доктор церковно-історичних наук, Високопреосвященний митрополит Димитрій. У своєму слові Владика Димитрій пояснив причини та підстави для створення такої науково-дослідної установи, як Інститут церковної історії. «Саме ця установа, - зазначив Владика Димитрій, - в майбутньому через свій науково-просвітницький доробок покликана реанімувати і відтворити українську православну церковно-історичну школу, витоки якої потрібно шукати в старій Київській Духовній Академії. Адже традиція цієї школи ще навіть у ХХ ст. продовжувалась дослідженнями професорів Олександра Лотоцького, Василя Біднова та митрополита Іларіона Огієнка й інших науковців у діаспорі, які досліджували правдиву історію Української Православної Церкви, про що дізнаємося ми з їхньої наукової спадщини». Голова Інституту детально зупинився на запланованих науково-дослідницьких проектах, зокрема на формуванні нової концепції та історичної схеми історії Української Православної Церкви і, як результат, написання академічного курсу «Історії Української Православної Церкви». Владикою було порушено питання видавничого проекту багатотомної «Української Православної Енциклопедії», навколо якого повинні об’єднатися всі наукові установи та духовні навчальні заклади УПЦ Київського Патріархату.

Наступним виступив директор наукової бібліотеки Львівського національного університету ім. Івана Франка, кандидат історичних наук Василь Кметь. У своїй доповіді Василь Федорович в методологічному плані представив проект «Українська Православна Енциклопедія», детально зупинившись на певних засадах створення словника енциклопедії, а також на самій концепції планування і реалізації цього проекту і, особливо, у впорядкуванні словника.

Зі словом вітання до присутніх колег по науковій діяльності звернувся ректор КПБА Високопреосвященний архиєпископ Епифаній, побажавши Інституту плідної праці. Також Владика Епифаній звернувся з проханням до Святійшого Патріарха Філарета урочисто вручити Високопреосвященному митрополиту Димитрію диплом доктора церковно-історичних наук. Нагадаємо, що захист наукової дисертації Владики Димитрія відбувся 28 грудня 2012 року на засіданні спеціалізованої Вченої Ради КПБА.

На засіданні виступили також професор КПБА Дмитро Степовик, професор Олександр Олександров, кандидат історичних наук Тетяна Євсєєва, кандидат історичних наук Ірина Преловська, кандидат історичних наук Світлана Кагамлик, проректор з наукової роботи КПБА протоієрей Віталій Клос.

Насамкінець зі словом до учасників першого засідання Інститут церковної історії звернувся Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет, який закликав досліджувати історію правдиво і об’єктивно. «Тільки ретельна, цілеспрямована і невтомна праця кожного із нині присутніх тут здатна реалізувати всі наукові проекти Інституту», - відзначив Предстоятель. Святійший Патріарх Філарет детально висвітлив розуміння таких термінів, як «традиція», «українське православ’я». Особливо у своєму виступі Предстоятель наголосив на значенні видання джерел з історії Української Православної Церкви, де можна неупереджено і всебічно висвітлити нашу українську церковну історію. На завершення Святійший Патріарх Філарет закликав Боже благословення на тих, хто бере на себе таку відповідальну роботу, як написання історії Української Православної Церкви.

На цьому перше засідання Інституту церковної історії було завершено.

Прес-служба Львівсько-Сокальської єпархії


ФОТОАЛЬБОМ >>>

print the material