У с. Христівка на Хмельниччині відновлено храмовий відпуст

9 липня 2019 р. в день вшанування ікони Божої Матері "Тихвінська" в с. Христівка, Ізяславського р-ну, Хмельницької обл. відбулися урочистості з нагоди відпусту у Свято-Покровському храмі.


Цього дня до храму з архипастирським візитом на запрошення настоятеля та місцевої громади прибули митрополит Хмельницький і Кам’янець-Подільський Антоній та митрополит Львівський і Сокальський Димитрій. Перед урочистостями запрошенні на свято священики на чолі з настоятелем храму о. Віталієм Костюком звершили водосвятний молебень.

За мить біля храму дорогих архипастирів зустрічала уся громада. Діти піднесли митрополитам два запашні короваї і прочитали вітальні вірші. Відпустове свято розпочалося з Божественної Літургії, спів якої супроводжував хор церкви св. вмч. Пантелеймона з м. Ізяслава.

Архипастирям співслужило чотирнадцять священників: з міст Ізяслава - митр. прот. Володимир Ковальчук, благочинний Ізяславського благочиння, настоятель Свято-Миколаївського та Свято-Пантелеймонівського храмів м. Ізяслава; Шепетівки - прот. Василь Гетьман, настоятель Свято-Миколаївського та Свято-Володимирського храмів м. Шепетівки; Теофіполя - митр. прот. Василь Крисак, благочинний Теофіпольського благочиння та настоятель Свято-Покровського храму смт. Теофіполь і Свято-Дмитрівського храму с. Волиця Польова, Теофіпольського району; і Білогір’я - митр. прот. Степан Маковський, благочинний Білогірського благочиння та настоятель храму св. першомуч. архидияк. Стефана; навколишніх сіл: митр. прот. Віталій Олійник, настоятель церков сіл: Теліжинці - Покрови Пресвятої Богородиці, Закружці - Успіння Пресвятої Богородиці, Пильки - св. вмч. Димитрія Солунського, Сухуженці - св. Архистратига Божого Михаїла, Чижівка - св. ап. і єв. Іоанна Богослова та присілків: Мирне, Калинівка, Дмитрівка; митр. прот. Віталій Костюк, настоятель храмів сіл: Христівка - Свято-Покровського, Тернавка - свв. безср. Кузьми й Дем’яна, Васьківчики - Свято-Покровського, Сморшки - прп. Параскеви П’ятниці; Сахнівці - прот. Юрій Приймак, настоятель храму Віри, Надії. Любові та їх матері Софії; Білогородки - прот. Дмитро Ваврик, настоятель Свято-Введенського храму;.

Після заамвонної молитви митрополит Димитрій освятив процесійну ікону Божої Матері "Тихвінська", яка була заново виготовлена, оскільки попередня ікона була втрачена.

Після звершення освячення митрополит Димитрій виголосив проповідь, в якій пригадав прочанам і жителям села історію храму та традиції збиратися усім людям з навколишніх сіл саме тут біля Свято-Покровського храму щорічно 9 липня. Церква ця ніколи не закривалася, навіть у радянський час, коли вирував безбожний режим. Однак з часом десь приблизно з кінця 80-х років поступово зникла традиція проведення відпусту у с. Христівка. Цього року, з ініціативи настоятеля о. Віталія Костюка, цю традицію відновлено. З цього приводу зібралося вперше після довготривалої перерви багато прочан із навколишніх сіл.

У своєму слові митрополит Димитрій подякував за це людям і наголосив на тому, що це свято з відновленням ікони мало б надовго заіснувати в місцевій традиції і "такою кількістю богомольців ми щорічно мали б збиратися до цього храму на особливе відпустове свято", - підкреслив архипастир.

У своєму слові митрополит Антоній подякував владиці Димитрію і звернувся з повчальним словом до вірян, подякуваваши меценатам і жертводавцям, які чимало зробили для того, щоб це свято відбулося. В дар від митрополитів Антонія і Димитрія храму було піднесено ікону Тихвінської Божої Матері, яка, поруч з процесійною, буде знаходитися у цьому храмі. Наостанок митрополит Димитрій та чисельне духовенство тричі обнесли ікону навколо храму, а чисельні прочани та віруючі вклонилися їй, проходячи під образом. На паперті Свято-Покровського храму було закінчено богослужіння. Прочитано молитву за Україну та виголошено уставні многоліття. Насамкінець духовенство і віруючі, разом з хором проспівали "Боже! Великий Єдиний!". За спільну молитву на паперті храму усім подякував настоятель Свято-Покровської церкви митр. прот. Віталій Костюк. У храмі до присутніх зі словом привітання звернулися кандидат у депутати до Верховної Ради Вадим Лозовий, меценат храму ПЦУ у м. Ізяславі Борис Яцков, директор місцевого господарства «ТОВ Христівка» Іван Буц та ін. благодійники і меценати. Разом з віруючими молилася сільський голова Ольга Канарчук. Усіх, хто прибув на це свято, козацьке братство з м. Ізяслава частувало традиційною юшкою та кулішем.

Нагадаємо, що Свято-Покровський храм було споруджено у архітектурному стилі т. зв. "синодального історизму" наприкінці ХІХ ст. на місці старого з 1807 р. В роки Другої Світової війни храм юрисдикційно належав до Антонінської округи УАПЦ під проводом митрополита Полікарпа Сікорського. У цей час настоятелем Свято-Покровського храму с. Христівка був о. Григорій Федонюк, родом з с. Ледянки, а благочинним Антонінської округи був настоятель церкви Різдва Пресвятої Богородиці с. Криворудка протоієрей Володимир Рогальський. Церква в с. Христівка уціліла до наших днів, нажаль церковні бані з наказу радянської влади були зняті. Храм, як зазначалося, не був закритим в часи безбожного режиму і діяв єдиним в радіусі 10-ти, або й більше кілометрів. Жителі з навколишніх сіл тут часто хрестили своїх дітей та відвідували богослужіння. На початку цього року церковна громада храму приєдналася до Православної Церкви України.

Село Христівка, або Хрестівка розташоване на р. Хоморі, згадується вперше у 1386 р., як укріплене поселення під назвою Хрестович у дарчих грамотах володінь преподобного князя Федора Острозького. Вдруге с. Христівка згадується 1601 р., яке разом з навколішніми селами було сплюндроване татарами.

У планах о. настоятеля Віталія Костюка відновити бані (куполи) на храмові, тому церква чекає своїх меценатів.

Прес-служба Львівсько-Сокальської єпархії


ФОТОАЛЬБОМ >>>

print the material