У неділю 4-ту Великого посту Високопреосвященний митрополит Димитрій звершив Божественну Літургію свт. Василія Великого в Покровському кафедральному соборі

11 квітня 2021 року, в неділю 4-ту Великого посту, день пам'яті преподобного Іоана Ліствичника, Високопреосвященний митрополит Львівський і Сокальський Димитрій звершив Божественну Літургію святителя Василія Великого, архієпископа Кесарії Каппадокійської, у кафедральному соборі Покрова Пресвятої Богородиці м. Львова.


Його Високопреосвященству співслужили: завідувач канцелярії Львівського єпархіального управління протоієрей Артемій Бабленюк, протоієрей Андрій Кочкодан, економ єпархіального управління ієрей Назарій Тишинський, ієрей Володимир Жураківський.

На завершення Літургії Владика Димитрій наділив архіпастирським благословенням учасників богослужіння.


Преподобний Іоан Ліствичник вшановується Святою Церквою як великий подвижник і автор духовного твору, відомого під назвою "Ліствиця", тому преподобний і отримав прізвище Ліствичника.

Про спосіб життя преподобного Іоана відомо, що харчувався він тим, що не заборонялося статутом посницького життя, але - помірно. Не проводив ночей без сну, хоча спав не більш того, скільки необхідно для підтримки сил, щоб безперестанним неспанням не погубити розуму. "Я не постив надмірно, - говорить він сам про себе, - і не вдавався до посиленого нічного пильнування, не лежав на землі, але упокорювався.. і Господь скоро врятував мене". Примітний наступний приклад упокорювання преподобного Іоана Ліствичника. Обдарований високим проникливим розумом, навчений глибоким духовним досвідом, він з любов'ю повчав усіх захожих до нього, скеровуючи їх до спасіння. Але коли деякі, через заздрість, почали дорікати йому в багатослівності, яку вони пояснювали пихатістю, то преподобний Іоан наклав на себе мовчання, щоб не подавати приводу для засудження, і мовчав протягом року. Заздрісники усвідомили свою помилку і самі звернулися до подвижника з проханням не позбавляти їх духовної користі співбесіди.

Приховуючи свої подвиги від людей, преподобний Іоан іноді усамітнювався в печері, але слава про його святість розповсюдилася далеко за межі місця подвигів, і до нього невпинно приходили відвідувачі всіх звань і станів, що жадали почути слово повчання і спасіння. У віці 75-ти років, після сорокалітнього подвижництва в самоті, преподобний був вибраний ігуменом Синайської обителі. Близько чотирьох років управляв преподобний Іоан Ліствичник святою обителлю Синаю. Господь наділив преподобного до кінця його життя благодатними дарами прозорливості і чудотворінь.

"Ліствиця" написана простою, чистою та живою мовою, майже народною мовою, писав він з особистого досвіду. Вона була улюбленою книгою для читання не тільки в монастирях. Однак, не треба думати, що книга ця написана виключно для ченців. Недаремно згадується преподобний Іоан Ліствичник та його величний твір у дні Великого Посту, в час, коли всі сили людини повинні бути спрямовані на внутрішню працю, самовдосконалення. 30 щаблів Ліствиці навчають нас боротьбі з вадами та пристрастями, вихованню чеснот, що відтворюють в людині образ Божий.

До цієї книги люди звертаються багато віків, бо вона сповнена глибокої духовності. Може, не все під силу, яка живе поза стінами монастиря, де сходинки можуть бути значно меншими, але крок кроком, маленька сходинка за сходинкою ведуть до мети – зустрічі з Христом.

(підготував o.Володимир Ведміцький)

Прес-служба Львівсько-Сокальської єпархії

print the material