Репортаж про засідання Помісного Собору Української Православної Церкви Київського Патріархату

27 червня під головуванням Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета в Актовому залі Київської православної богословської академії пройшло засідання Помісного Собору Української Православної Церкви Київського Патріархату.


До участі в роботі Собору у відповідності до визначених квот приступили делегати усіх єпархій Київського Патріархату, зокрема Львівської: керуючий єпархією Високопреосвященний митрополит Львівський і Сокальський Димитрій, благочинний єпархії, секретар єпархіального управління прот. Володимир Бачинський, ректор Львівської православної богословської академії прот. Ярослав Ощудляк, благочинний Кам'янко-Бузького благочиння прот. Михаїл Піх, директор Наукової бібліотеки Львівського національного університету ім. Івана Франка доц. Василій Федорович Кметь, службовець апарату Львівської міської ради Євгеній Теодозієвич Бойко.

Роботу засідання після молитви вступним словом відкрив Святійший Патріарх Філарет. Предстоятель привітав усіх присутніх та доповів присутнім про результати роботи попереднього засідання Архиєрейського Собору.

У відповідності до порядку денного затвердженого напередодні перш за все було затверджено склад робочих органів Собору. Так до складу президії увійшли Святійший Патріарх Філарет та постійні члени Священного Синоду: Високопреосвященні митрополити Львівський і Сокальський Димитрій, Білгородський і Обоянський Іоасаф, Високопреосвященні архиєпископи Миколаївський і Богоявленський Володимир, Донецький і Маріупольський Сергій, Рівненський і Острозький Іларіон, Переяслав-Хмельницький і Бориспільський Епіфаній; також представник духовенства прот. Миколай Храпач та представник мирян член Вищої церковної Ради Миколай Поровський. Секретаріат Собору очолив Високопреосвященний архиєпископ Тернопільський, Кременецький і Бучацький Нестор; мандатну комісію очолив Високопреосвященний митрополит Хмельницький і Кам’янець-Подільський Антоній, лічильну - Високопреосвященний митрополит Черкаський і Чигиринський Іоан, редакційну - Високопреосвященний архиєпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій.

У відповідності до звіту Високопреосвященного митрополита Антонія, голови мандатної комісії, до участі у роботі Помісного Собору приступило 155 зі 164 заявлених делегатів, зокрема 38 із 40 архиєреїв. Також з 31 запрошеного гостя прибуло 26. З-поміж представників ЗМІ та внутрішньоцерковної преси було акредитовано 8 людей, у тому числі голова Інформаційно-видавничого відділу Львівської єпархії, прес-секретар Львівської єпархії Лука Євгенович Карпюк.

Після полагодження усіх необхідних для належної роботи Собору питань, до слова були запрошені гості засідання.

Вітання Помісному Собору від Президента України зачитав радник Глави держави Юрій Богуцький. Зі словами вітання також виступив голова Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності В’ячеслав Кириленко та народний депутат України Володимир Бондаренко.

Опісля завершення вітань від гостей Собору Предстоятель представив присутнім тезисно основні думки своєї доповіді, з якою більш детально у друкованому вигляді всі делегати мали змогу ознайомитись попередньо.

Зі співдоповіддю на тему “Значення Хрещення Київської Руси для українського народу” як голова Інституту церковної історії виступив Високопреосвященний митрополит Димитрій.
Також Владика Димитрій представив Собору свої пропозиції щодо канонізації, тобто зачислення до лику святих, благовірного князя Оскольда, що першим на Русі прийняв хрещення і за часів правління якого відбулося так зване перше хрещення Руси, як загальноцерковно шанованого святого, а також благовірного князя Володимира Васильковича та мученика Данила Братковського як місцевошанованих святих Волинського краю. Відповідні пропозиції ґрунтувались на ретельно проведених дослідженнях, результати яких, підтверджені достовірними історичними джерелами, були, власне, представлені на розгляд Собору.

У відповідності до порядку денного після представлення всіх питань, що були винесені на розгляд Помісного Собору, за ними було відкрито дискусію.

Зокрема, стосовно питань канонізації святих виступили керуючий Волинською єпархією Високопреосвященний митрополит Луцький і Волинський Михаїл та член Вищої церковної Ради Герой України Іван Федорович Драч. Так Владика Михаїл висловив певні пропозиції щодо днів (дат) пам’яті Володимира Васильковича та Данила Братковського, а Іван Федорович переказав Собору підтримку та подяку від Академії наук України за намір канонізувати великого українського мученика і славного поета Данила Братковського.

Щодо нової редакції Статуту про управління УПЦ Київського Патріархату, то набільш дискусійними були такі його позиції як: відсутність крайнього терміну, в який, у випадку смерті Предстоятеля, Місцеблюститель Патріаршого Престолу та Священний Синод повинні скликати Помісний Собор для обрання нового Патріарха, питання одноосібного прийняття рішення керуючим єпархією архиєреєм у справі призначення та звільнення настоятелів парафій, питання добровільсноті чи визначенності фінансових внесків парафій у загальноєпархіальний бюджет тощо. Свої зауваження і пропозиції по згаданим питанням висловили зокрема: керуючий Білгородською єпархією Високопреосвященний митрополит Іоасаф, керуючий Івано-Франківською єпархією Високопреосвященний митрополит Іоасаф, керуючий Хмельницькою єпархією Високопреосвященний митрополит Антоній, клірик Львівської єпархії прот. Володимир Бачинський, клірик Тернопільської єпархії прот. Анатолій Зінкевич, член Вищої церковної Ради Дмитро Власович Степовик та інші. На завершення з більш детальним роз’ясненням суперечливих позицій виступив голова редакційної комісії Високопреосвященний архиєпископ Євстратій.

Після завершення всіх обговорень щодо нової редакції Статуту її було поставлено на голосування у пакеті, а також на голосування були окремо поставлені позиції що викликали найбільш жваві дискусії. Результати при голосуванні у пакеті були наступні: за – 142, проти – 6, урималось – 7. Окремі спірні питання були прийняті майже одноголосно.

Опісля голосування за нову редакцію Статуту, у роботі Собору було оголошено трьох годинну перерву.

Собор продовжив свою роботу після перерви на обід.

Помісним Собором були одноголосно прийняті проекти Діянь про канонізацію, представлені Владикою Димитрієм.

Також одноголосно були прийняті проект постанов Помісного Собору від 27 червня 2013 року, Послання Помісного Собору до пастви, тексти листів до керівництва Української держави, до Вселенського Патріарха Варфоломія і Предстоятелів інших Помісних Церков та Декларація “Про негативне ставлення до гріха содомії (гомосексуалізму), його пропаганди у суспільстві і так званих одностатевих шлюбів”.

Насамкінець із заключним словом до присутніх звернувся Предстоятель. Святійший Патріарх Філарет висловив свою подяку усім присутнім за коректну та плідну співпрацю та оголосив засідання Помісного Собору Української Православної Церкви Київського Патріархату від 27 червня 2013 року закритим.

Після закриття засідання, члени президії підписали усі офіційні документи Собору.

  • ознайомитись з постановами Помісного Собору від 26 червня 2013 року можна тут
  • ознайомитись з доповіддю Святійшого Патріарха Філарета можна тут
  • ознайомитись зі співдоповіддю Високопреосвященного митрополита Димитрія можна тут
  • ознайомитись з Діяннями Помісного Собору про канонізацію благовірного князя Оскольда можна тут
  • ознайомитись з Діяннями Помісного Собору про канонізацію благовірного князя Володимира Васильковича можна тут
  • ознайомитись з Діяннями Помісного Собору про канонізацію мученика Данила Братковського можна тут
  • ознайомитись з новою редакцією Статуту про управління УПЦ Київського Патріархату можна тут
Прес-служба Львівсько-Сокальської єпархії


ФОТОАЛЬБОМ >>>

print the material