Проповідь Високопреосвященного митрополита Димитрія у день свята Успіння Пресвятої Богородиці

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духу!

Дорогі брати і сестри! Я від усього серця дякую вам за те, що сьогодні, в день свята Успіння Божої Матері, маю велике щастя помолитися разом з вами, звершити Божественну Літургію в одному з найкращих храмів Львівського передмістя тут, у селі Сокільники.

Кожного разу, проїжджаючи чи проходячи повз цей храм, не перестаєш дивуватися його зовнішній красі. Але сьогодні сповна можна подивуватися і його внутрішній красі, його оздобленню.

Мені зараз спадає на думку: для того, щоби збудувати храм, ми його спочатку будуємо в наших душах. Напевно тут, у цьому селі, живуть прекрасні душі, які спочатку виткали храм у своїх серцях і душах, а потім вклали всю силу, молитву і кошти у будівництво цього величного храму.

У рік 1025-ліття Хрещення Київської Руси-України, коли вся наша Україна відзначає це свято, ми звершуючи Божественну Літургію в цьому храмі, освячуємо також й іконостас, освячуємо зовнішні мозаїчні ікони і хрест на честь цього славного ювілею.

Не перестаємо ж думати і про ту велику милість Божу, яка виливається на серце кожного із нас, особливо в цей незвичайний день – день Успіння Божої Матері. Здавалося б, що всіх нас повинна огорнути скорбота, але ми кажемо один одному: «Зі святом!», «Вітаємо!» А чому? Бо знаємо, що Богородиця у своєму Успінні нас не покинула. Недаремно ж ми співаємо: «Радуйся обрадувана, в Успінні Твоєму Ти нас не залишаєш».

Так, дорогі брати і сестри, буде до кінця віку. Допоки буде звучати наша молитва до Божої Матері як Заступниці всього християнського роду, Вона буде нас милувати і спасати, Вона стоятиме перед Своїм Сином і проситиме за весь християнський люд, за український народ.

Коли ми відзначаємо 1025-річчя Хрещення Rиївської Руси-України, то святкуємо не лише факт охрещення русичів, але усі величні події, які відбулись після цього, серед яких і зведення першого кам’яного храму у Києві святим рівноапостольним князем Володимиром Великим. На честь кого зведений був цей храм? Князь Володимир поставив величний храм на честь саме Успіня Божої Матері.

Свята Русь-Україна дуже шанувала свято Успіння Богородиці. Український народ завжди любив його і до сьогодні свято шанує. А все тому, що у це свято вкладено великий зміст, ми хочемо щоб в нашому житті було сповна достатку. Живоносний гріб Христа Спасителя і гріб Божої Матері ми бачимо порожніми і з них виливається велика радість. Радість ця у тому, що смерть переможена, смерть не володіє нашими душами і тілами. Не лише Богочоловік переміг її, але Він також показав, що від того часу всі достойні будуть забрані Ним у Царство Небесне. У цьому святі ми ще раз повинні усвідомити велике значення Воскресіння Христового.

Божа Матір перемогла всі закони єства і природи. Вона стала Матір’ю Бога Живого, у Різдві Дівство зберігши. І в Успіні Вона залишилася Матір’ю Живою для всіх нас, не залишивши цього світу і не зазнавши тління. Тому це свято для нас є дійсно великим празником, великою радістю і торжеством.

Божа Матір справді не залишає нас, не залишає цей світ. Це засвідчують нам Її явлення і чуда, що звершуються по всій землі. Особливим Її Покров є над Україною, адже лише на нашій землі явлено понад триста чудотворних ікон Богородиці, до яких вже багато віків приходить український народ від Сходу до Заходу, від Півночі до Півдня і молиться перед цими святинями.

Пресвята Владичиця наша являла Своє заступництво за щирими молитвами християн. Вона не просто так приходила на поміч, Вона не йде туди, де нема віри, де нема любові, де є гріх. Наша земля осяяна Лаврами на честь Успіня Божої Матері і ваш храм також освячений на честь цієї події, цього свята. Тим то особливий Покров Богордиці є над вами і тим то ще більш ревно слід вдаватись вам до Її заступництва, звертатись до Неї у своїх молитвах. Пам’ятаймо, перед Дівою Марією спинялися навіть ті, хто не вірить в Бога.

Тому, дорогі брати і сестри, будемо молитися до Пресвятої Богородиці, просити Її про захист і покров. Особливо в цей час, коли зовнішні життєві обставини так тиснуть на нас і вселяють тривогу в наші душі, будемо прибігати під Її чесний Покров і омофор, щоби Вона покривала і зберігала нас від усякого зла.

Я щиро вас усіх вітаю із вашим престольним святом Успіня Божої Матері і зичу вам Покрову Небесної Владичиці, Її заступництва над вами, над вашими родинами, над вашим селом і цим прекрасним храмом, до якого ви приходите завжди на спільну молитву. Амінь!

(проповідь виголошена за Божественною Літургією в Успенському храмі с. Сокільники під час Архипастирського візиту до Пустомитівського благочиння у день освячення нових рядів ікон іконостасу, ікон-мозаїк на зовнішніх стінах храму та хреста на церковному подвір'ї на честь 1025-літнього ювілею Хрещення Руси-України у день свята Успіння Божої Матері 28 серпня 2013 року Божого)

Прес-служба Львівсько-Сокальської єпархії
print the material