Проповідь Високопреосвященного митрополита Димитрія у день свята Покрова Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!
Всечесні отці!
Дорогі брати і сестри!

Найперше хотів би привітати всіх вас зі святом Покрова Божої Матері, з нашим кафедральним святом!

Щойно ми чули слова Христа Спасителя: блаженні ті, що слухають слово Боже і виконують його (Лк. 11:28). Блаженними є ці люди, бо з ними перебуває ласка Божа і Пресвята Владичиця Богородиця покриває їх чесним Своїм омофором, повсякчасно покриває і особливо у ті миті, коли вони аж надто потребують цієї Богоматеринської опіки і захисту.

У Старому Завіті ми знаходимо гарні приклади Божественного покрову і піклування про людей. Найпершим згадується ковчег Ноя, який був збудований цим праведником за Божим промислом і в якому під час потопу рятувалися люди і тварини. Також згадаймо і хмару, яка покривала ізраїльтян, коли вони вирвалися з полону і прямували до своєї землі, і водночас слугувала їм дороговказом.

Але подивімося, хто знайшов порятунок у Ноєвому ковчезі? Ті, хто зберіг віру і праведність свого серця. Кого Бог захищав у пустелі? Богообраний народ, який був носієм істинної віри. З цього бачимо, що на поміч Божу нам варто сподіватися тільки, якщо у свою чергу слухатимемося слова Божого і виконуватимемо його. Новозавітнім же Покровом для всіх нас звісно стала Божа Матір.

Ушанування Покрова Божої Матері – давнє свято, в основу якого покладене згадування давньої історичної події. Святитель Димитрій Туптало свідчить що, ця подія відбулася на межі IX-X століть у Константинополі за правління блаженного імператора Лева Премудрого.

Один боговгодний чоловік – Андрій, Христа заради юродивий, – стояв з великою кількістю народу у Влахернській церкві. Народ Костантинополя зібрався до цієї церкви невипадково: біля стін Царгороду стояли вороги, які узагальнююче були названі варварами, а тому, хто це був, можна тільки здогадуватися. І ось близько четвертої години ночі цей Андрій побачив Богородицю, Яка йшла з притвору до вівтаря, ввійшла у вівтар, дістала з раки Свій мофорій, який зберігався у цій церкві, високо підняла його і почала молитися за народ Константинополя. Андрій збентежився і звернувся до свого учня Епіфанія: чи бачиш ти, брате, Богородицю, Яка молиться за весь цей народ? І той відповів: бачу, отче, і жахаюся!

Саме це чудо, явлене Божою Матір’ю у Костантинополі у Влахернській церкві, стало підґрунтям для початку вшановування Покрова Божої Матері. Багато хто з істориків долучає цю подію до нашої літописної згадки про військовий похід нашого князя-першомученика Оскольда на Костантинополь. У літописі згадується, як Патріарх взяв мофорій Божої Матері, переніс до однієї зі стін міста, вмочив у море і відразу здійнявся сильний шторм. Поразка і смерть русичів-язичників були неминучими. Оскольд був настільки переляканий, що уклав мирний договір з візантійцями і негайно повернувся до Києва. Уже в Києві князь прийняв у себе єпископа, охрестився і охрестив усе своє оточення.

Не слід наполягати на тотожності цих двох історичних подій. У будь-якому випадку ми маємо чудовий приклад піклування Богородиці про християнський люд.

Часто у розповідях про Покров Божої Матері говорять, що Грецька Церква не святкує цієї події. Це не так! У ній є таке святкування, яке звершується щоправда 28 жовтня, у день згадування чудо Божої Матері у Влахернській церкві.

Однак в Україні це свято здавна стало особливо шанованим і навіть державним. Козаки свято вшановували Покров Божої Матері, вдавалися до заступництва Богородиці у важкі часи, коли вони боронили наші землі і наш край від ворога, коли захищали святу православну віру. Покров Божої Матері свято вшановувався воїнами Української повстанської армії, яка визволяла від ворога нашу українську державу.

Ось і сьогодні, дорогі брати і сестри, ми потребуємо цієї опіки Божої Матері, Її заступництва. Як колись у Ноєвому ковчезі був врятований праведний люд, так сьогодні лише під Покровом Божої Матері знайдемо порятунок ми і наша Українська держава. Звісно, своїми тілесними очима ми не спроможні побачити Небесну Царицю, але духовними очима ми завжди повиннібачити Її покров і молитовне заступництво за всіх нас, бо воно звершується повсякчасно.

Ми віримо що неодмінно на нашій землі утвердяться мир і спокій. Усіляке зло долається і долається перш за все любов’ю. Отже саме у цій любові звертаючись до Божої Матері, ми неодмінно будемо покриті Її чесним омофором від усякого зла. Амінь!

print the material