Пограбовано церкву с. Волиця-Деревлянська Буського деканату

Звістка про пограбування в ніч із 6 на 7 січня дерев’яної церкви Вознесіння Господнього с. Волиця-Деревлянська Буського деканату Львівсько-Сокальської єпархії Української Православної Церкви Київського Патріархату приголомшила жителів села. Вранці, коли до церкви прийшов наглядач, було помічено, що міцні замки зі штабами зірвано. Всередині храму злодії вчинили безлад. Предметом їх уваги стали старовинні ікони іконостасу, які становлять значну мистецьку цінність.

Дерев’яна церква Вознесіння Господнього була збудована між 1651 та 1667 роками і є пам’яткою архітектури. Давні ікони іконостасу були предметом розгляду в декількох статтях львівських мистецтвознавців. Про них знало чимале коло науковців. За словами тих, хто став свідком наслідків цього вандалізму, на підлозі церкви була розкидана вата, яку злодії разом із спеціальним розчином використовували вочевидь для перевірки давності й автентичності ікон. Це наводить на думку, що серед злодіїв міг бути фахівець, який знається на стародавніх іконах. Зазначимо, що редакція сайту в жодному разі на висловлює підозри на коло вчених-мистецтвознавців, розслідування справи є виключною прерогативою слідчих органів, які, варто сказати, оперативно прибули на місце інциденту і зафіксувала факт пограбування.

Останнім часом на Львівщині вогнем було знищено чимало дерев’яних церков. Причини пожеж не тільки в недоглядах громад, які ними опікуються. Разом із цим почастішали випадки пограбування храмів. Тож є усі підстави думати, що на Львівщині орудує організована банда, яка спеціалізується саме на таких злочинах, а підпалами лише замітає сліди.

Історична довідка:

Дерев’яна церква пам'ятка архітектури національного значення стоїть на південній околиці Волиці-Деревлянської, на правому березі р. Західний Буг. За переказами, на території сьогоднішньої церкви раніше існував чоловічий монастир, а також кажуть, що в середині храму залишились стіни, прострілені під час війни з турками.

Будівля розміром 14 х 8 м. збудована між 1651-1667 рр. з соснового дерева на дубових підвалинах, по периметру має широке опасання на дерев`яних стовпах. Під ним стіни вертикально шальовані дошками, решту зовнішніх поверхонь вкрито цинкованою бляхою. З південної сторони до гранчастого вівтаря прибудована ризниця. Восьмерик нави накритий банею з ліхтарем і маківкою. Єдина деталь екстер’єру церкви, що вражає — розмальовані вхідні двері. Правда, в інтер’єрі святині є найцінніше серце храму — чудовий дерев`яний різьблений іконостас 1680 року пензля Івана Рутковича, позолочений у 1931 році, реставрований у 1995 році. На північний-захід від церкви стоїть дерев’яна одноярусна дзвіниця, накрита шатровим дахом. Церква була зачиненою з 1961 по 1989 рр., на початку 1980-х рр. її оббили бляхою.

Загалом дерев’яна церква у Волиці-Деревлянській більше цікава, мабуть, всередині, аніж зовні.


Прес-служба Львівсько-Сокальської єпархії
print the material