Патріарх Московський Кирил про присутність духовенства у ЗМІ і, зокрема, в Інтернеті

23 грудня 2011 р. в залі церковних соборів храму Христа Спасителя відбулися щорічні єпархіальні збори м. Москви на яких виступив з доповіддю Патріарх Московський Кирил.

У своїй доповіді він торкнувся декілька важливих тем, пов’язаних із взаємодією священиків і ЗМІ, а також розкрив свій погляд на присутність духовенства в різних соціальних інтернет-мережах. Зокрема глава РПЦ зауважив, що «…далеко не завжди пастирське слово наших співбратів звучить для світського глядача, слухача, читача поважно і доказово». «Інколи наша закутість і недостатня переконаність, - зазначив Патріарх, — пояснюється вкоріненим з попередніх часів синдромом випадкового гостя, коли представники Церкви були вимушені відчувати себе вдячними тій чи іншій редакції вже за сам факт запрошення до розмови. Але часи змінилися, а деякі із нас змінитися ще не змогли».Патріарх Кирил у своїй доповіді висвітлив і таку болючу тему, як коментарі і заяви з боку священнослужителів для ЗМІ, які інколи «… розпочинають зодягати свої заяви та ініціативи в екстравагантні, провокаційні форми» для того, щоб це вислолювання обов’язково потрапило на стрічки інформаційних агентств і викликало хвилю коментарів та відгуків в Інтернеті або по радіо. «Як результат у суспільній свідомості формується спотворений, а інколи й відштовхуючий образ Православ’я», - заявив глава РПЦ.У своїй доповіді Патріарх Кирил віддав перевагу виступам духовенства по радіо, згадавши «прекрасні, діючі приклади радіопроповідей» єпископа Василя Родзянко і митрополита Антонія (Блума) на Бі-Бі-Сі. Разом з тим Патріарх торкнувся і проблеми прямого ефіру на телебаченні: «Бувають випадки, коли, порушуючи безпосередньо у прямому ефірі раніш досягнуті домовленості з представниками Церкви, журналісти спеціально ставлять кліриків в незручне становище». Разом з тим «…складається таке враження, що наші співбрати приходять на дискусії і дебати недостатньо підготовленими», а їм досить часто «доводиться вести розмову з людьми спокушеними, які вміло повертають нашу непідготовленість проти Церкви Божої».

Окремо Патріарх Кирил торкнувся присутності священнослужителів в Інтернеті. Зокрема він зауважив: «Кожний священнослужитель, який бере участь в обговореннях, дискусіях в Фейсбуці, твітеррі, «живому журналі» й інших електронних товариствах, повинен постійно пам’ятати про ту відповідальність, яку накладає на нього виступ у публічному просторі. Люди дивляться на вас у першу чергу як на священиків. Необережні, а інколи й епатовані висловлювання окремих кліриків кидають тінь на всю Церкву Божу, викликають хвилі зворотніх дискусій у блогосфері…».

Загалом у своїй щорічній доповіді Патріарх Кирил ще раз підкреслив, що у сучасному світі Церква зобов’язана активно використовувати інформаційний простір як засіб для проповіді Євангелія.

Артем Лебединський,спеціально для «Град Лева»


print the material