Митрополит Димитрій взяв участь у науково-практичній конференції «Історико-культурне значення Камінка-Струмилового Євангелія в загально-українському контексті»

14 лютого 2020 року в м. Кам’янка-Бузька, Львівська обл. відбулася наукова-практична конференція «Історико-культурне значення Камінка-Струмилового Євангелія в загально-українському контексті».


Захід було організовано Кам’янка-Бузькою міською радою. Метою конференції стала популяризація історико-культурного значення Камінка-Струмилівського Євангелія у соціальному, економічному та духовному розвитку Кам’янка-Бузької громади, Львівщини та України загалом. У 2019 році на виконання доброї волі світлої пам’яті митрофорного протоієрея Михайла Піха, настоятеля храму Різдва Пресвятої Богородиці м. Кам’янка-Бузька та зусиллями меценатів видано фототипічну копію рукописного «Камінка-Струмилівського Євангелія» 1411 року (оригінал якого зараз зберігається у фондах Інституту рукопису Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського). Ця безцінна пам’ятка є однією з основних святинь, символом міста, адже Євангеліє написане на теренах Кам’янеччини і у ньому зафіксовано одну з найперших згадок про Камінку-Струмилову. В День Різдва Пресвятої Богородиці, 21 вересня 2019 р. під час богослужіння у храмі першу копію цієї святині було вручено митрополиту Львівському і Сокальському Димитрію для вічного зберігання у храмі м. Кам’янки-Бузької.

У ході конференції були презентовані фототипічні копії Євангелія з особистої бібліотеки митрополита Димитрія (Реймське Євангеліє, Остромирове Євангеліє, Добрилове Євангеліє, Євсевієве Євангеліє, Холмське Євангеліє, Лавришівське Євангеліє, Пересопницьке Євангеліє, Віденський Октоїх та ін.), а також представлена виставка цінних стародруків XVII-XVIII століть що зберігаються у місцевих храмах. На стендах були розміщені фотофакти про душпастирську діяльність о. Михайла Піха.

На конференції були обговорені різні аспекти історико-культурного значення Камінка-Струмилівського Євангелія в загальноукраїнському контексті та напрацьовані можливості використання історичного факту написання Євангелія в Камінці-Струмиловій для соціально-економічного і духовного розвитку Кам’янка-Бузької об’єднаної територіальної громади.

Перед початком конференції з вітальним словом до її учасників звернувся голова Кам'янка-Бузької ОТГ Олег Омелян.

Робота конференції тривала майже чотири години і була організована з двох панелей:

І панель

Доповіді:

 1. Митрополит Димитрій Рудюк, професор, доктор церковно-історичних наук, голова Інституту церковної історії Православної Церкви України - «Рукописні Євангелія, як джерело у дослідженнях з церковно-історичного краєзнавства».
 2. Отець Ярослав Петруха, голова сакральної комісії Сокальсько-Жовківської єпархії УГКЦ - Вітальне слово від преосвященнійшого владики Сокальсько-Жовківської єпархії УГКЦ Михайла.
 3. Ольга Степченко, кандидат історичних наук, директор Інституту рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського - «Кам’янко-Струмилівське Євангеліє у фондах Інституту рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського».
 4. Віктор Мойсієнко, професор, доктор філологічних наук, Житомирський державний університет імені Івана Франка - «Значення Кам’янко-Струмилівського Євангелія для історії вивчення української мови».
 5. Ольга Цибко, кандидат історичних наук, Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького - «Стародруки і рукописи у колекції Музею Ставропігійського інституту у Львові (1888-1940 рр.
 6. Данило Кравець, кандидат історичних наук, Львівська національна наукова бібліотека України імені В. Стефаника - ,«Сакральні рукописні пам’ятки у збірках Львівської національної наукової бібліотеки України імені В. Стефаника, їх збереження та оцифрування».

  ІІ панель
  Доповіді:
 7. Мирослава Мушка, донька о. Михайла Піха - «Душпастирська діяльність митрофорного протоієрея о. Михайла Піха у відновленні, збереженні і примноженні сакральних цінностей Кам’янеччини».
 8. Нестор Лемешко, онук о. Михайла Піха, магістр Львівської православної богословської академії – «Кам’янко-Струмилова ікона Божої Матері та відновлення її шанування у 2016 р.».
 9. Отець Іван П’ясецький, настоятель храму Собору Пресвятої Богородиці УГКЦ села Батятичі - Церква Собору Пресвятої Богородиці села Батятичі – неповторна пам’ятка сакральної архітектури Кам’янеччини ХVІІІ ст.
 10. Святослав Пилипчук, доктор філологічних наук, професор, декан філологічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка - «Від інтермедії до національної літератури: кам’янко-струмилівські постановки 1619 року в історії розвитку українського красного письменства».
 11. Олег Омелян, Кам’янка-Бузький міський голова та Василь Івашків директор комунального закладу "Публічна бібліотека Кам'янка-Бузької міської ради " - використання історичного факту написання Євангелія в Камінці-Струмиловій для соціально-економічного і духовного розвитку Кам’янка-Бузької об’єднаної територіальної громади.

Модератором заходу виступив Василь Івашків – директор комунального закладу "Публічна бібліотека Кам'янка-Бузької міської ради.

Фундатор фототипічного відтворення рукописного шедевру п. Андрій Слюз від імені родини подарував владиці Львівському і Сокальському Димитрію Рудюку (ПЦУ) та єпископу Сокальсько-Жовківському Михаїлу Колтуну (УГКЦ) примірники Кам'янка-Струмилового Євангелія 1411 р.

В роботі конференції прийняли участь духовенство Кам’янка-Бузького деканату ПЦУ та духовенство УГКЦ, наукова та просвітницька громадськість, директори, вчителі та бібліотекарі Кам’янка-Бузької та Жовтанецьких територіальних громад Львівської обл.

Матеріали наукової конференції будуть опубліковані на сайті міської ради, розміщені у науково-інформаційних ресурсах та у засобах масової інформації.

Прес-служба Львівсько-Сокальської єпархії


ФОТОАЛЬБОМ >>>

print the material