14 серпня розпочався Успенський піст

14 серпня розпочався Успенський піст, який триватиме протягом двох тижнів до 28 серпня.

Цей піст встановлений Церквою перед великими святами - Преображення Господнього й Успіння Пресвятої Богородиці.

Успенський піст сягає початків християнства. Ще у V ст. святий Лев Великий згадує, що Церквою так розставлені пости у році, що для кожної пори встановлений свій особливий піст, і зазначає при цьому, що для осені встановлений піст в останній місяць літа.

На відміну від Святої Чотиридесятниці, Великого посту, Успенський піст не настільки строгий, але й переважає у строгості Петрів та Різдвяний пости.

Устав визначає дотримуватись сухоядіння у понеділок, середу і п'ятницю. У суботу і неділю дозволяється вино та їжа з олією. У свято Преображення Господнього, 19 серпня, дозволяється вживати рибу.

Звісно, протягом часу посту слід обмежувати себе у розвагах; у ці дні Церква не благословляє звершувати вінчання.

Особливим днем у часі Успенського посту є свято Преображення Господнього. Цього дня після Літургії у храмах освячуються яблука та виноград з нового врожаю, а також інші плоди, принесені вірянами для освячення.

Церква постановляє дотримуватись особливого посту - не вживати до Спаса плодів яблуні та винограду з нового врожаю. Устав багатьох монастирів у давні часи строго вказував братії на це Церковне правило, а, коли хтось із братії порушував заборону, як покарання отримував заборону споживати плоди нового врожаю протягом цілого місяця.

Навпаки, після свята Преображення Господнього, устав наказує нам у понеділок, середу і п'ятницю обов'язково споживати плоди нового врожаю.

Звісно, у літній час, відпочинкову пору і час вакацій і відпусків не так просто у строгості провести дні Успенського посту. Поза цим потрібно розуміти, що їжа та обмеження в її споживанні є, хоч і обов'язковою, але лише зовнішньою стороною посту.

Мало користі нам буде, якщо усі сили та увагу свою спрямуємо лише на вибір продуктів та складання меню, а ближніх своїх лишимо без уваги; якщо змінимо раціон харчування, але не змінимо й на краплю свої негативні риси; якщо оздоровимо тіло, але нічого не зробимо для душі.

Варто пам'ятати і розуміти, що піст - не дієта.

За словами одного старця недостатньо не робити зла, але потрібно ще й робити добро. Піст, зокрема й Успенський, повинен стати для кожного у своїй мірі тим часом для того, щоб робити добро - для інших і для своєї душі.print the material